اشاره:

علیه مذهب شیعه و پیروان آن از زمان حکومت بنی امیه تا امروز تبلیغات مسموم جاری است و حتی پیروان این مذهب به نام کافر از سوی مخالفین کشته می شوند. در طول تلریخ بشریت پیروان راه حق همیشه مورد آزار و اذیت قرار داشته اند. پیروان مذهب شیعه نیز به دلیل حق بودنش از سیو باطل گرایان قابل تحمل نبوده و با همان معیاری که دشمنان اسلام مسلمانان را سرکوب می کردند، شیعیان را را سرکوب نموده و با اهانت و توهین و برچسپ های کفر آمیز آنان را قتل عام می کنند. اما غافل از آنکه شیعیان پیروان راستین اسلام هستند. این مطلب با چند حدیث زیر به وضوح قابل اثبات است.

 در قرآن کریم از دو نوع شجره و درخت نام برده شده است یکی شجره ملعونه و خبیثه که می فرماید: «وَ الشَّجَرَهَ الْمَلْعُونَهَ فِی الْقُرْآن»[۱]‏ «وَ مَثَلُ کَلِمَهٍ خَبیثَهٍ کَشَجَرَهٍ خَبیثَهٍ اجْتُثَّتْ مِنْ فَوْقِ الْأَرْضِ ما لَها مِنْ قَرارٍ»[۲] و دیگری شجره طیبه است. قرآن در مورد شجره طیبه می فرماید: «أَ لَمْ تَرَ کَیْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً کَلِمَهً طَیِّبَهً کَشَجَرَهٍ طَیِّبَهٍ أَصْلُها ثابِتٌ وَ فَرْعُها فِی السَّماءِ»[۳] آیا ندانستى که خدا چگونه مثلى زده است؟ کلمه پاک [که ا عتقاد واقعى به توحید است‏] مانند درخت پاک است، ریشه‏اش استوار و پابرجا و شاخه‏اش در آسمان است. آنچه که از دقت در آیات به دست مى‏آید این است که: مراد از«کلمه طیبه» که به«درخت طیب» تشبیه شده و صفاتى چنین و چنان دارد، عبارت است از عقاید حقى که ریشه‏اش در اعماق قلب و در نهاد بشر جاى دارد.[۴]

در حدیثی پیامبر اسلام از درختی دیگری هم نام برده شده که مانند درخت طیب دارای اصل و تنه و شاخه و برگ می باشد.

عَنْ ابْنِ عَساکِرَ فِی تارِیخِهِ عَنْ عاصِمٍ بْنِ ضَمْرَه عَنْ أمِیرِ الْمُؤمِنِینَ عَلَیْهِ السَّلامُ قالَ: «قالَ رَسُول اللهِ ـ صلی الله علیه و آله ـ: «مَثَلِی وَ مَثَلُ عَلِیٍّ مَثَلُ شَجَرَه أنا أصْلُها وَ عَلِیٌّ فَرْعُها وَ الْحَسَنُ وَ الْحُسَیْنُ ثَمَرُها وَ الشِّیعه وَرَقُها فَهَلْ یَخْرُجُ مِنْ الطَّیِّبِ إلّا الطَّیِّبُ وَ أنا مَدِینَه الْعِلْمِ وَ عَلِیٌّ بابُها فَمَنْ أرادَها فَلْیَأتِها مِنْ بابِها».[۵] پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: مَثَل من و علی مَثَل درختی است که من ریشه و ساقه و علی شاخه آن و حسن و حسین ـ علیهما السلام ـ میوه آن درخت و شیعه برگ های آن درخت را تشکیل می دهند، (و سپس افزود) آیا از اصل و ریشه پاک جز میوه پاک انتظار می رود؟ و من شهر علم و دانش هستم و علی ـ علیه السلام ـ درب آن است، پس کسی که خواست به شهر علم دست یابد، باید، از درب آن وارد شود.

 در احادیث نبوی از شیعه و مذهب شیعه سخن گفته شده است. این احادیث دلالت روشن بر این دارند که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم  موسس مذهب شیعه در قبال سایر مذاهب هستند که بعد از رحلت آن حضرت و  نیز  بعدها به تدریج به وجود آمده اند. در یکی از احادیث نبوی تصریح به این شده که شیعیان علی بهشتی هستند:

 عَنِ النَّبِیِّ صلی الله علیه و آله  و سلم قالَ: «یا عَلِیُّ أنْتَ وَ شِیعَتُکَ فِی الْجَنَّه».[۶] پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: یا علی! جنّت، سرای تو و شیعیان تو است.

پی نوشت:

[۱] . اسراء، ۶۰.

[۲] . ابراهیم، ۲۶.

[۳]  ابراهیم، ۲۴.

[۴] . محمد حسین طباطبایی،  ترجمه تفسیر المیزان‏ ، ج۱۲، ص۷۲، مترجم: سید محمد باقر موسوى همدانى‏، قم، دفتر انتشارات اسلامى جامعه‏ى مدرسین حوزه علمیه قم‏،چ۵، ۱۳۷۴ش.

[۵] . ابن عساکر، تاریخ دمشق، ج۴۲، ص۳۸۴، بیروت ، دارالفکر للطباعه والنشر والتوزیع، ۱۴۱۵ق.

[۶] . الخطیب البغدادی، ج۱۲، ص۳۸۹ ـ حلیه الاولیاء، ابونعیم، ج۴، ص۳۲۹ـ فی ظلال نهج البلاغه، ج۱، ص۱۲۳ ـ الهیثمی فی مجمعه، ج۹، ص۱۷۳.