(۱۴۲۶-۱۳۶۳هـ ق)

ولادت

شیخ مهدى عطار در سال ۱۳۲۳ش در شهر مقدس نجف چشم به جهان گشود.

تحصیلات و اساتید

وی پس از تحصیل علوم مقدماتى در حوزه علمیه نجف از محضر سید عبدالصاحب حکیم، شیخ محمدتقى جواهرى، شیخ کاظم شمشاد، سید عزالدین بحرالعلوم، شیخ محمدتقی ایروانى، سید علا بحرالعلوم و شیخ مجتبی لنکرانى کسب فیض کرد و در درس خارج آیت الله خویی شرکت نمود.وى لیسانس رشته معارف اسلامى را از کلیه الفقه نجف در سال ۱۳۴۸ش اخذ نمود.

خدمات اجتماعى فرهنگى

نمایندگی آیت الله حکیم و آیت الله خویى و تدریس در حوزه هاى علمیه شهر حله، بصره… از جمله فعالیت های ایشان بود.

 آن مرحوم در سال ۱۳۶۰ش به ایران مهاجرت نمود و در دروس خارج فقه و اصول آیت الله سید کاظم حسینى حائرى و آیت الله میرزا جواد تبریزى شرکت نمود و علوم حدیث را نزد مرحوم شیخ على السماکه فراگرفت و از فعالیت هاى علمی ایشان تدریس سطوح عالى و درس خارج فقه و اصول و اخلاق در حوزه علمیه قم بود و همچنین صاحب امتیاز و مدیر مسئول مجله (قضایا اسلامیه) بود.

از جمله فعالیت هاى فرهنگى و اجتماعى ایشان در ایران تأسیس مؤسساتى مانند: مجتمع آموزشى پسرانه شهید صدر و دخترانه شهیده بنت الهدى صدر، مدرسه علمیه فجر و مدرسه علمیه امام مهدی(عج) و مدرسه علمیه اهل البیت در سال ۱۳۷۰ق که به صورت حضورى و مکاتبه اى به فعالیت علمى و آموزشى مى پردازد و مؤسسه رسول اعظم که علاوه بر فعالیت هاى علمى و اجتماعى به تربیت مبلغ و خطیب و در بخش زنان و خانواده و تربیت اسلامى به فعالیت و خدمات رسانی مى پردازد و چندین درمانگاه و کتابخانه. معظم له پس از سقوط حکومت بعثى عراق به وطن مراجعت نمود و در حوزه علمیه نجف به تدریس درس خارج فقه و اصول پرداخت و در شهرهاى عماره، بصره و بغداد مدارس دینیه را احیا نمود. ایشان که از رهبران حزب الدعوه الاسلامیه به شمار مى رفت و نقش برجسته اى در تشکیلات سیاسى عراق داشت و سال ها علیه رژیم بعثى عراق و حامیان غربى وى به مبارزه پرداخته بود.

تألیفات

۱٫التقیه منهج اسلامى واع

۲٫محاضرات اخلاقیه

۳٫الامه الوسط

۴٫ابتلاء الانبیاء

۵٫التوحید

۶٫الامر بالمعروف

۷٫الاستغفار

۸٫الصبر

۹٫الحب والنفاق

۱۰٫الولاء واثره فى الحیاه

۱۱٫الدعاء

۱۲٫الاسلام دین و دوله

۱۳٫الفقر

۱۴٫الاختلاف

۱۵٫الاسلام

۱۶٫الفطره

شهادت

در روز چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۸۴ برابر دهم شعبان المعظم ۱۴۲۶ به اتفاق سه همراه خود از جمله برادرشان حاج عباس عطار در منطقه لطیفیه  جنوب بغداد به دست گروهى ناشناس به شهادت رسید و پیکر مطهرش درمقبره کمیل بن زیاد در نجف به خاک سپرده شد.

منبع :افق حوزه – نهم مهرماه سال ۱۳۹۳ شماره ۴۰۰ – طلبه شهید مهدی عطار