عنوان: شناخت‌درمانی اختلالات شخصیت؛ رویکرد طرحواره-محور
مولف: جفری یانگ
مترجم/ محقق: دکتر علی صاحبی؛ دکتر حسن حمیدپور
ناشر: انتشارات ارجمند
سال نشر: ۱۳۹۵
نوبت نشر: چهارم
محل نشر:تهران

روان‌درمانی طرحواره‌ای، یکی از تئوری‌های روان‌درمانی شناختی است و در واقع، آخرین نظریه جامع روان‌درمانی تاکنون محسوب می‌شود. این نظریه توسط جفری یانگ تدوین شده است و هدف عمده آن، کمک به بیماران دارای اختلال شخصیت است.

در این تئوری، فرض بر این است که بعد از تولد با توجه به جو خانواده و نوع تعامل والدین با کودک و در صورت مساعد نبودن موارد فوق، طرحواره‌هایی شکل می‌گیرد. برای مثال اگر مادر، طردکننده و سرد باشد، این ذهنیت در کودک شکل می‌گیرد که آدم‌ها، طردکننده و به لحاظ عاطفی، محروم‌کننده هستند و در واقع، کودک وارد حوزه بریدگی و طرد می‌شود و طرحواره‌هایی مثل رهاشدگی و محرومیت عاطفی شکل می‌گیرد که زمینه اختلال شخصیت مرزی یا بردرلاین و اختلال شخصیت پارانویید می‌شود و یا اگر والدین ایراد گیر، عیب‌جو و سخت‌گیر باشند، طرحواره معیارهای سختگیرانه شکل می‌گیرد که زمینه‌ساز اختلال شخصیت وسواسی خواهد شد. البته در شکل‌گیری طرحواره‌ها، عوامل ژنتیک و آمادگی‌های مزاجی هم نقش دارد، ولی با این حال، بر نقش عوامل محیطی و اکتساب تاکید بیشتری می‌شود.

دکتر جفری یانگ، بنیانگذار و سرپرست مراکز شاخت درمانی نیویورک و کانتیکات است و در گروه روان پزشکی دانشگاه کلمبیا تدریس می‌کند. او مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه ییل و دکتری خود را از دانشگاه پنسیلوانیا دریافت کرد. سپس دورۀ فوق دکتری خود را در مرکز شناخت درمانی گذراند و در موسسۀ او به مقام سرپرست پژوهشی و آموزشی منصوب شد. او در طی هجده سال گذشته، از روش‌های درمانی مناسبی برای بیماران خود استفاده کرده است. یانگ صدها کارگاه آموزشی در جهان برگذار کرده و شناخت درمانگران زیادی را آموزش داده است.

دکتر یانگ، نویسندۀ مشترک مطالعات مهم نتایج روان درمانی در زمینۀ اثربخشی شناخت درمانی است و به عنوان مشاور در چندین پروژۀ پژوهشی شرکت داشته است. او عضو هیأت تحریریۀ مجلۀ پژوهش و درمان شناختی است. یانگ آثار زیادی در زمینۀ شناخت درمانی منتشر نموده و یکی از نویسندگان کتاب دانش شناخت پایه و اختلالات بالینی (با کمک وین استین) و زندگی خود را دوباره بیافرینید (با کمک ژانت کلسکو) است. کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید، یک کتاب خودیاری بر اساس رویکرد طرح‌واره درمانی است.