ساحل عاج

ساحل عاج در غرب آفريقا قرار دارد. اين کشور حدود 18 ميليون نفر جمعيت دارد. 60 ذرصد مسلمان، 36 درصد مسيحي و بقه دين هاي ديگري دارند. از لحاظ قوميتي ساحل عاج 63 قبيله است که هر فبيله زبان مخصوص به خودش را دارد.

استقبال

در 15 شعبان عموم مردم اين روز را به عنوان عيد تلقي و روز را روزه و شب را جشن مي گيرند. قبل از ماه رمضان مردم تمام مواد غذايي لازم در اين ماه را تهيه مي کنند. به محض اينکه هلال ماه رمضان ديده شود مؤذنان مساجد طبل هاي بزرگي را به صدا در مي آورند تا مردم بدانند که فردا روز اول ماه مبارک رمضان است. شيعيان بعد از نماز عشا با راهنمايي پيش نماز مسجد به خواندن سوره هاي مخصوص ذکر شده و نمازهاي معين مي پردازند.

فرهنگ جالب

فرهنگ جالب مردم مهربان ساحل عاج اين است که هر مردي براي پدر و مادر و همسر خود مقداري ما يحتاج مربوطه به ماه مبارک را تهيه و به آنها هديه مي دهد. جالب تر اينکه در آنجا هيچ زني در ماه مبارک از همسر خود دور نمي ماند و يک روز قبل به نزد همسر خود بر مي گردد تا در اين ماه در کنار شوهر ثواب بيشتري ببرد. اگر خانمي هم مرخصي گرفته باشد از شوهرش اجازه مي گيرد و به ديدن پدر و مادرش مي رود.

ختم قرآن

مردم بعد از نماز صبح شروع به قرآن خواندن مي کنند، بعد اذکار خاص اين ماه را مي گويند و سپس به سرکار مي روند. در مساجد ساعت 10 تا اذان ظهر تفسير قرآن برگزار مي کنند و در بعد از ظهرها از ساعت 16 تا اذان مغرب . آنها در طول ماه مبارک يک دوره کامل قرآن را براي مردم تفسير مي کنند تا با حقايق الهي آشنا شوند و هر روز به خداي خود نزديک شوند.

حکايت غير مسلمانان

در اين ماه با وجود اينکه 36درصد مردم مسلمان نيستند، اما رفتار مسلمانان کلاً باعث تأثير در ديگران مي شود.

افطار

مردم افطار خود را نزديک اذان به مسجد مي برند. مالکي ها اول نماز مغرب را مي خوانند و بعد افطار، وهابي ها اول افطار مي کنند و بعد نماز مي خوانند. شيعيان ابتدا نماز مغرب مي خوانند و بعد افطار مي کنند.

اطعام

مسلمانان و به خصوص شيعيان در اين ماه سعي مي کنند هر روز يک غذاي خوب و بسيار خوشمزه پخته و آن را به يکي از همسايگان و يا بستگان و يا دوستان و آشنايان به عنوان هديه بدهند.

وفات و ميلاد

فقط شيعيان اينگونه مراسمها برگزار مي کنند. آنها بعد از نماز مغرب و عشا مراسم مخصوصي را در روز معين با خواندن قرآن به همراه سخنراني و مداحي به زندگي حضرت خديجه – سلام الله عليها – و امام حسن مجتبي – عليه السلام – مي پردازند.

شب قدر

شيعيان به نحوه خود مثل ايران دقيقاً عمل مي کنند. در مناطقي که شيعيان زياد باشند به صورت دسته جمعي مراسمها برگزار مي شود. حتي در مناطق سني نشين. اما اگر در مناطقي شيعه نباشد و يا کم باشد مراسم برگزار نمي شود. و اگر شهر دور نباشد به شهر ديگري براي شرکت در مراسم مي روند.

طهارت دروني؛ لباس مخصوص

لباس مخصوصي در اين کشور وجود ندارد. اما در اين ماه سعي مي کنند که علاوه بر اينکه لباس تميز و پاکيزه و نو در اين ماه بپوشند از لحاظ دروني نيز جديدتر از گذشته عمل کنند.

غذاي مخصوص

براي افطار از شير برنج ، شربت هم زياد مصرف مي کنند. آنجا براي افطار غذاي سبک و بعد از نماز مغرب و عشا مجدداَ غذا مي خورند. اما غذاي مخصوص خود را در سحر استفاده مي کنند.

عيد فطر

عيد فطر مراسم سني ها و شيعه فقط دراجراي نماز متفاوت و ديگر کارها مثل هم مي باشد. سني ها در ماطق خود در شهر يا روستا قبل از رفتن به نماز يا 2 روز مانده يا شب قبل زکات خود فطر خود را به امام محله مي دهند تا بين فقرا تقسيم کند. دراين روز لباس جديد براي اعضاي خانواده تهيه و با آن لباسها خود را مزين و به عيد مي روند. و در اين روز به ديد و بازديد يکديگر و عذرخواهي بابت هر مشکلي که قبلاً پيش آمده مي پردازندو به بچه ها عيدي و هديه داده ني شود.