عنوان: روش شناسی تحقیق در تعلیم و تربیت
مولف: عبدالرحمان عبدالرحمان نقیب
مترجم/ محقق: بهروز رفیعی
ناشر: انتشارات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
سال نشر: ۱۳۸۸
نوبت نشر: اول
محل نشر: تهران

۳۴۰ صفحه

کتاب «روش شناسی تحقیق در تعلیم و تربیت؛ رویکردی اسلامی» به قلم دکتر عبدالرحمان عبدالرحمان نقیب با ترجمه و نقد بهروز رفیعی از سوی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه منتشر شد./

این کتاب با رویکردی دینی، به بررسی دیدگاه‌های گوناگون در روش شناسی و مسایل تربیت اسلامی پرداخته و روش‌های تحقیقی مناسب برای کاوش در تعلیم و تربیت اسلامی را نیز عنوان کرده است.

نویسنده این اثر، با استفاده از روش علمی سازگار با تحقیقات جدید در تربیت اسلامی، به چگونگی ایجاد روش شناسی اسلامی، موانع و مشکلات آن و شناسایی ابعاد گوناگون روش شناسی علمی اسلامی توجه دارد.

نوشتار حاضر به عنوان منبع درسی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترای رشته علوم تربیتی و دیگر علاقه مندان به مطالعات تربیتی تهیه شده است.

کتاب «روش شناسی تحقیق در تعلیم و تربیت» دربردارنده پنج فصل است. فصل اول با عنوان «دیباچه» به موضوع، هدف، روش، اهمیت و اصطلاحات پژوهش اختصاص دارد.

مباحث روش شناسی و روش، روش شناسی ساختار و روش اصولی، روش شناسی اسلامی و روش تحقیق در نسخ خطی در تربیت اسلامی در فصل بعدی با نام «تعریف اصطلاحات» آمده اند.

ساختار روش شناسی اسلامی و مولفه‌های آن، چگونگی شکل گیری روش شناسی اسلامی و موانع روش شناسی اسلامی و آینده، دیگر فصل‌های این اثر را تشکیل می‌دهند.

در انتهای کتاب نیز چهار پیوست با موضوعات طرح برگزاری دوره دو هفته ای آموزش تحقیق در تربیت اسلامی، پیشنهاد موضوعاتی چند برای همایش‌های عمومی تربیت اسلامی و طرح پیشنهاد ایجاد انجمن تربیت پژوهان مسلمان برای بررسی مسایل تربیتی امت وجود دارد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه؛ خبرگزاری ایبنا