روسيه

روسيه با ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰ کيلومتر مربع وسعت، پهناورترين کشور جهان است. پهناوري اين کشور دو برابر مساحت کانادا يا چين يا ايالات متحده آمريکا است. پايتخت روسيه شهر مسکو است که در غرب و بخش اروپايي کشور است و بزرگترين شهر اروپا است.
روسيه پهناورترين کشور جهان است که در شمال اوراسيا قرار دارد. اين کشور در آسياي شمالي و اروپاي خاوري واقع است و با اقيانوس آرام شمالي و اقيانوس منجمد شمالي؛ و نيز با درياي خزر، درياي سياه، و درياي بالتيک مرز آبي دارد. روسيه با ۱۴ کشور آسيايي و اروپايي مرز زميني دارد و با کشورهاي پيرامون درياي برينگ، درياي ژاپن، درياي خزر، درياي سياه، و درياي بالتيک ارتباط دريايي دارد.
بر اساس آمار سال 1387 روسيه با حدود ۱۴۲ ميليون نفر، نهمين جمعيت جهان را دارد. بيش از 20 ميليون نفر از اين جمعيت را مسلمانان تشکيل مي‏دهند و از اين بيست ميليون حدود سه ميليون نفر را شيعيان.
اختلاف ساعت در منطقه مسكو با شرقي‎ترين نقطه روسيه در شبه‎جزيره چوكچي و شبه‎جزيره ساخالين 9 ساعت است.
اسلام از طريق فتوحات اسلامي به روسيه راه پيدا نكرد؛ بلكه از راه گسترش معاملات تجاري مسلمانان با ساكنان آن مناطق گسترش يافت. اسلام قبل از ورود به روسيه، از طريق فتوحات به كشورهاي نزديك روسيه رفته بود؛ سپس مسلمانان اين مناطق بودند كه دين مبين اسلام را به روسيه نيز تسري دادند.

استقبال

مسلمانان روسيه از فرصت ماه مبارك رمضان براي تثبيت عقايد ديني خود كمال بهره را مي‌برند و آن را زماني براي تنفيذ شعائر اسلامي در قلوب مسلمانان روسي مي‌دانند.

مساجد

مسلمانان روسيه منطقه علاقه زيادي به برگزاري نماز جماعت در مساجد دارند. از سويي نيز چند مسجد اصلي و جامع در روسيه وجود دارد كه اقدام به برگزاري فرائت و ختم قرآن كريم در ماه مبارك مي‌كنند كه با استقبال بسيار خوبي مواجه مي‌شوند. به طور كلي آنها سي روز رمضان را مانند اعياد و جشن‌هاي اسلامي گرامي مي‌دارند.

افطار

افطاري دادن هم از محبوب‌ترين شعائر اسلامي در رمضان‌هاي روسيه است. جالب است بدانيد كه ايام رمضان براي غيرمسلمانان روس نيز جالب توجه است. آنها ماه رمضان را از برگزاري مراسم افطار جمعي مسلمانان در شهرهاي روسيه مي‌شناسند.

يكي از فرهنگ‌هاي زيبايي كه در ايام رمضان در روسيه وجود دارد، ‌سخنراني كوتاه و مفيد يك روحاني براي ميهمانان در سفره افطار و در هنگام تناول غذاست كه معمولا از نكات ضروري و كاربردي براي جوانان با استناد به آيات قرآن اقامه مي‌شود. اين رسم شبيه آن چيزي است كه در مصر به آن “موائد الرحمن”(سفره‌هاي رحماني) گفته مي‌شود.

تأثيرات ديگران

از آنجا كه مسلمانان روسيه در جوامع غيراسلامي زندگي مي‌كنند، اين كاملا طبيعي است كه برخي آداب و رسوم آنها برگرفته و تقليد از غيرمسلمانان به‌خصوص مسيحيان ارتدوكس باشد. با اين حال آنها به مسلمان بودن خود افتخار كرده و آن را از كسي پنهان نمي‌كنند.

همچنين در ايام رمضان در روسيه،‌ غيرمسلمانان نيز به آداب و رسوم مسلمانان احترام زيادي مي‌گذارند؛ ‌به طور مثال در اين ماه بسياري از برنامه‌هاي غيراخلاقي تلويزيون موفتاً پخش نمي‌شوند؛ يا مراكز توزيع مشروبات الكلي در روز فعاليت زيادي ندارند و شب‌ها مغازه‌هاي خود را باز مي‌كنند.