اشاره:

حضرت علی(ع) پسر عم پیامبر(ص)، تنها مولود کعبه و نخستین کسی است که در پرتو همجواری با نبی اکرم اسلام رشد و اعتلای روحی و فکری یافت و از انفاس قدسی و تعالیم نبوی برخوردار گشت. وی نخستین ایمان آورنده پس از حضرت خدیجه(س) بود که در طول بعثت و پس از آن و در تمامی وقایع و حوادث پرفراز و نشیب تاریخ صدر اسلام، یار و یاور همیشگی نبی اکرم(ص) بوده، کسب مقام دامادی پیامبر(ص) نیز بر دیگر مراتب و فضایلش افزود. ایشان پس از رسول خدا، شخصیتی است که اگرچه دوستانش از سر ترس و دشمنانش از سر کینه و دشمنی، فضایلش را کتمان کردند؛ اما با این وجود، مناقب و فضایلش زمین و زمان را پر کرده است. بنابراین به دور از غبار تعصب و به طریق اهل انصاف باید گفت، عظمت علمی و توانمندیهای روحی علی(ع)، او را به الگویی جاویدان برای تمامی عصرها و نسلها تبدیل کرده است و برجستگی شخصیت و امتیازات آن حضرت وقتی چشم‏گیرتر مى‏شود که در سخنان و دیدگاههاى دیگران تجلى می¬یابد. از این رو است که آثار بسیاری در رثای ایشان نوشته شده و افراد مختلف از سلایق و مذاهب گوناگون، او را سرآمد علم و عرفان و سرچشمه همه فضایل دانسته و مقامش را ستوده¬اند.   

از امام باقر (ع ) روایت شده : « على (ع ) روزى از میان کوچه هاى کوفه عبور مى کرد تا این که به مردى رسید که مارماهى حمل مى کرد. حضرت فرمود: « به این مرد نگاه کنید که یک اسراییلى را حمل مى کند.» آن مرد انکار کرد و گفت :« از کى تا به حال مارماهى اسراییلى شده ؟!»
على (ع ) فرمود: « آگاه باشید که چون روز پنجم شود، از بینى و چشم و گوش ‍ این مرد، دودى بلند مى شود و در همان جا از دنیا خواهد رفت .»  آن مرد در روز پنجم به آن بلا مبتلا شد و فوت کرد. او را نزد قبرش آوردند و دفن کردند. هنگامى که دفن شد، امیرالمؤ منین (ع ) با جماعتى به سوى آن قبر تشریف آوردند و حضرت خدا را خواند و سپس با پا به قبر او زد. بلافاصله آن مرد در مقابل آن جناب ایستاد در حالى که مى گفت : «رد کننده على (ع )، مانند رد کننده خدا و رسول اوست» .
حضرت به او فرمود:« به قبرت برگرد و او به درون قبر رفت و دهانه قبر به رویش بسته شد».

پی نوشت:

على (ع ) و المناقب ، ص ۱۶۴ – ۱۶۳٫

منبع:مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن