عنوان: درمان اختلالات دیکته‌نویسی
مولف: مصطفی تبریزی
مترجم/ محقق:****
ناشر: انتشارات فروزان
سال نشر: ۱۳۹۳
نوبت نشر: سی ام
محل نشر: تهران

بسیاری از دانش آموزان عادی مشغول به تحصیل در دوره ی ابتدایی وجود دارند که در املای فارسی یا همان دیکته خودمان، مشکل یا نقاط ضعفی دارند که ممکن است اصطلاحا دچار اختلال یادگیری دیکته شده باشند، اختلالهایی از این دست، در کودکان بیشتر مشاهده شده است و در مقاطع مختلف تحصیلی بخصو ص در ابتدایی قابل مشاهده و زیاد است. از این رو ضروری است با تکنیک‌های لازم و تخصصی، آن‌ها را شناسایی کرده واختلال آن‌ها را تشخیص و ارزیابی نموده و بعد درمان آن اختلال شروع می‌شود.

معلمین محترم مقاطع ابتدایی، برای دانش آموزانی که در دیکته نمره ی کمتر می‌گیرند، برخوردهای متفاوتی که معمولاً منجر به افت تحصیلی ، کاهش اعتماد به نفس و ترساندن کودک از درس املا می‌شود را انجام و تکرار می‌کنند. مواردی از این برخوردها و عکس العمل‌ها که در کتاب درمان دیکته ی دکتر تبریزی هم به آن اشاره شده است عبارتند از:

۱- سرزنش و تحقیر کودک در حضور همکلاسی‌هایش.
۲-نصیحت کردن بیش از حد کودک.
۳-تکالیف زیادی به دانش آموزان.
۴-از روی غلط‌ها چند بار بنویس.
۵-با غلط‌ها جمله بساز.
۶-و بسیاری روش‌های نادرست دیگر…..

برخی معلمان محترم در پایان دیکته، نمره‌هایی به دانش آموزان می‌دهند که کودک از شکل آن نمرات، وحشت کرده و کابوسی بر کودک حاکم می‌شود. مثلاً نمره صفر یا یک را به دانش آموز می‌دهند در حالی که از دیکته ی ۱۰۰کلمه‌ای، او فقط ۲۰کلمه را اشتباه نوشته است و ۸۰کلمه را صحیح نوشته است. پس نمره ی دانش آموز با توجه به تحلیل فوق ۱۶می‌شود؛ یا در پایان دیکته می‌نویسند غیرقابل تصحیح در حالی که کودک، حداقل ۲۰کلمه را درست نوشته است. و مواردی از این قبیل ….

مولف در این کتاب ارزشمند، ابتدا به تشریح مشکلات و اختلالات دیکته‌نویسی پرداخته سپس به ارائه راهکارهایی همچون تقویت حافظه دیداری، پرورش دقت و سایر تکنیک‌ها اشاره نموده است. مطالعه این کتاب به همه والدینی که فرزندانشان در درس دیکته، مشکلاتی دارند، توصیه می‌شود.