خمين

مردم خمين با شور و شوقي خاص به استقبال ماه رمضان مي روند و مواد غذايي مورد نياز را قبل از اين ماه تهيه مي كنند.

تشويق كودكان قبل از فرا رسيدن اين ماه پر بركت خانواده ها كودكان و نوجوانان خود را براي روزه گرفتن تشويق مي كنند و براي گرفتن اولين روزه هديه اي به آنان مي دهند.

اين هديه در روستاها به \”سر زباني \” معروف است و شامل قطعه اي زمين كشاورزي ، بره، گوساله ، پول و هدايايي از اين قبيل مي شود.

پخت غذاي محلي پختن غذاهاي محلي در هنگام افطار از جمله شله زرد ،حلواي شيره انگور ،شير برنج وحليم از ديگر رسوم مردم خمين است .

ختم قرآن برگزاري ختم قرآن و افطاري دادن يكي از رسوم مردم زادگاه امام ( ره )در ماه مبارك رمضان است به ويژه خانواده هايي كه عزيزي را از دست داده اند ، يك بار اين مراسم را برگزار مي كنند .

مردم خمين از شير گاوهاي خود در روز 21 ماه رمضان كه مصادف با شهادت مولاي متقيان حضرت علي (ع) است ، استفاده نمي كنند و شير آن شب را كه در اصطلاح مردم معروف به شير شب تيغ است به نيازمندان و فقرا مي بخشند.

روز تيغ در روز 21 ماه رمضان كه به روز تيغ معروف است مردم شهر شهيد پرور خمين دسته جمعي يا انفرادي به زيارت اهل قبور و زيارت امامزادگان مي روند.

مردم در شب 27 رمضان كه مصادف با كشتن ابن ملجم مرادي است ، براي افطار و شام آش رشته مي پزند و اقوام درجه يك را ميهمان مي كنند بعضي ها نيز آش را بين همسايگان توزيع مي كنند.

عيدسعيد فطر در آستانه فرارسيدن عيدسعيد فطر خانواده هاي روستايي با استفاده از خميري كه با شير ، آرد و شكر تهيه شده ، نان مي پزند.