آیا حضرت مهدی (عج) بعد از خروج ودر دوران حکومتش کعبه را خراب خواهد کرد؟

آرزوی رسول خداصلی الله علیه و آله وسلم در تجدید بنای کعبه :

تجدید بنای مسجدالحرام بر پایه اوّلیه آن که ابراهیم علیه السلام بر آن بنا کرد و نیز برگرداندن مقام ابراهیم علیه السلام به جای خود ، که یکی از آرزوها ومنویّات پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم است .همانگونه که صحاح اهل سنّت نیز از آن خبر مى‏ دهند .قابل توجه است که کعبه مقدس ، از بدو بنای آن ، به وسیله حضرت ابراهیم علیه السلام تا به امروز مکرر خراب شده و بار دیگر بناگردیده است که در ضمن این تجدید بناها ، تحوّلاتی در آن به وجود آمده است :

۱-تجدید بنای کعبه پنج سال قبل از بعثت پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم ، به وسیله مشرکان قریش صورت گرفت که در آن تحوّلات و تغییراتی دادند . پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم مى‏ خواست آن را جبران کند که تعصب جاهلی برخی از اصحابش مانع این امر شد . ان‏شاء اللَّه حضرت ولی عصر علیه السلام این آرزوی پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم را جامه عمل خواهد پوشاند .

چنانکه در صحیح بخاری و صحیح مسلم و . . . آمده است که :

پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم به عایشه فرمود :

آیا نمى‏دانی که قوم تو چون کعبه را ساختند بر پایه ‏هایی که ابراهیم قرار داده بود نساختند ؟ عایشه مى‏ گوید : گفتم آیا آن را خراب نمى‏ کنید تا بر پایه‏ ابراهیمی بنا کنید ؟ فرمود : اگر قوم تو جدیدالعهد به کفر نبودند ، چنین مى‏ کردم.[۱]

و نیز در صحیح بخاری و مسلم از عایشه نقل شده که از رسول‏ خدا پرسیدم :

آیا دیوار خانه خدا از خانه است ؟ فرمود : آری . گفتم : چرا آن را در خانه داخل نکردند ؟ فرمود : بودجه قوم تو آن را کفاف نکرد . گفتم : چرا درِ خانه بالا است ؟ فرمود : قوم تو چنین کردند که هرکس را بخواهند داخل خانه راه دهند و هر که را نخواهند از ورود به خانه مانع شوند . اگر قوم تو جدیدالعهد به جاهلیت نبودند و نمى‏ ترسیدم که قلب‏ی آنان از اسلام روی گرداند ، دیوار را داخل خانه و جزو آن قرار مى‏دادم و درِ خانه را به زمین مى‏ چسباندم.[۲]

توضیح :

آنانکه به مکه معظمه مشرّف شده ‏اند ، دیده‏اند که در اطراف کعبه ، پایین دیوار آن ، برآمدگی وجود دارد که آن را « شاذروان » مى ‏گویند که باید در طواف ، آن را نیز جزو خانه به حساب آورد و آن اساس خانه است که دیوار خانه ، حدود ۶۰ یا ۷۰ سانتیمتر عقب‏تر از آن قرار داده شده است و نیز زمین کعبه حدود ۱۷۰ سانتیمتر از زمین مسجد الحرام مرتفع است .

حدیث دیگری نیز در صحیح بخاری آمده است که حضرت به عایشه فرمود :

اگر قوم تو جدیدالعهد به کفر نبودند ، خانه را مى شکستم و سپس بر اساس ابراهیم بنا مى ‏کردم .(همان ، ح۱۴۸۰)

و در حدیث دیگری مى ‏خوانیم که به عایشه فرمود :

اگر قوم تو تازه از جاهلیت خارج نشده بودند ، امر مى‏ کردم خانه کعبه را خراب کنند و آنچه از آن خارج شده است در آن داخل مى ‏کردم و آن را به زمین مى‏ چسبانیدم . . .(همان ، ح۱۴۸۱)

از این احادیث فهمیده مى ‏شود که :

اوّلاً : خانه کعبه موجود ، بر اساس وپایه‏ هایی که ابراهیم بنا کرده بود ، نیست .

ثانیاً : یکی از منویّات پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم این بود که خانه را خراب کند و بر پایه و اساسی که ابراهیم علیه السلام بنا نموده بود ، باز سازی نماید .

ثالثاً : سستی ایمان برخی از مهاجرین و یا تعصب آنان ، مانع حضرت از اقدام به این عمل بوده است .

 ۲- تخریب مسجدالحرام و کعبه در زمان عمر به وسیله سیل ، که دوباره تجدید بنا گردید(تاریخ مکه ، دکتر محمد هادی امینی فصل پنجم ، ص ۱۰۶)

در این دفعه نیز به ‏واسطه تعصبی که وجود داشت ، توجه به منویّات پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم ، کعبه بر اساس و پایه ابراهیمی بنا نشد ، بلکه همان گونه که مشرکان قریش قبل از بعثت پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم ساخته بودند ، بنا گردید .

۳- تخریب خانه کعبه ، در سال ۶۳ هجری ، به ‏وسیله یزید ، پس از شهادت امام حسین علیه السلام و کشتار فجیع مدینه ، معروف به « واقعه حرّه » که کعبه را به ‏وسیله پرتاب سنگ با منجنیق و آتش ویران کردند وپرده خانه طعمه حریق شد .

۴- در سال ۳۱۷ هجری ، کعبه به وسیله ابو سعید قرمطی و یارانش تخریب و حجرالأسود ربوده شد و ۲۲ سال در اختیار قرامطه بود .

۵- در سال ۷۳۸ هجری ، سیل خانه کعبه و مسجدالحرام را ویران کرد .

۶- در سال ۱۰۳۹ خانه کعبه به ‏وسیله سیل خراب و در سال ۱۰۴۰ تجدید بنا شد .

این تجدید بنا ، توسط یکی از علمی شیعه ، فقیه شهید ، میر زین‏ العابدین حسینی کاشانی انجام گرفت که تا کنون باقی است .[۳]

در این خراب شدن‏ ها و تجدید بناها ، نه تنها آن تغییرات زمان جاهلیت جبران نشد ، بلکه چه بسا تحوّلات دیگری در کعبه و مسجدالحرام به وجود آمد .

دگرگونى ‏های مکه

ازرقی در اخبار مکه ، در باره حدّ مسجدالحرام و تحوّلاتی که به وجود آمده ، مطالبی را آورده که اکنون فشرده‏ی از آن را مى ‏آوریم :

ابن جریح گفته است :

مسجدالحرام دیوار نداشت ، اطراف مسجد خانه‏ های مردم بود و میان خانه ‏ها درهایی وجود داشت که از هر طرف مردم وارد مى‏ شدند . عمر خانه‏  نزدیک مسجد را خرید و برخی از گرفتن قیمت و فروش خودداری کردند . عمر قیمت آن خانه‏ ها را در خزینه کعبه گذاشت تا بعداً دریافت کنند و در اطراف خانه ، دیوار کوتاهی بنا نمود .

عثمان نیز مسجد را وسعت داد و برای این کار ، خانه گروهی را خرید و دیگران که از فروش منازلشان خودداری کردند ، خانه‏ ها را بر سرشان خراب کرد ، فریادشان بلند شد ، آن‏ها را خواست و گفت : حلم و بردباری من موجب گردید که بر من جرأت کنید . عمر همین کار را انجام داد ، هیچ‏ کس فریادی بر نیاورد ، من به ‏دنبال او همانند وی عمل کردم ، شما بر من فریاد مى‏ کنید ؟ پس دستور داد ، آن‏ها را به زندان افکنند تا با وساطت عبداللَّه بن خالد آنان را رها کرد .(همان ، صص۶۸و ۶۹)

و سپس مى ‏گوید : . . . ابن زبیر بر مسجدالحرام افزود و خانه‏ هایی را از مردم خرید که از آن جمله بعضی از خانه‏ های ما بود – یعنی دار الأزرق – که به مسجد چسبیده و درش به سمت باب بنی شیبه بزرگ بود .

ولیدبن عبدالملک مسجدالحرام را تعمیر نمود و او هر مسجدی را که مى‏ساخت تزیین مى ‏کرد و ستونی محکمی بنا نمود و سر آنها را طلا بر صفحه مس مانندی قرار داد . . .

تا زمان منصور دوانیقی چیزی بر مسجد افزوده نشد . او از طرف پایین مسجد منازل متصل به آن را خرید و مسجد را توسعه داد .(همان ، ص۷۱به بعد.‏)و این تحوّلات تا به امروز ادامه دارد .

وهابیان و محو آثار

در همین سال‏ های اخیر ، به وسیله آل سعود در مکه و مسجدالحرام و اطراف آن ، تحولات زیادی به وقوع پیوسته است . قصرها بر مسجدالحرام و کعبه مشرف گردیده و آثار صدر اسلام از مسجدالحرام واطراف آن محو شده است؛ مانند باب بنی شیبه ، محل دفن بت‏هایی که به‏وسیله پیامبر شکسته شد و بت بزرگ هُبل و . . . از داخل مسجدالحرام و مولد پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم و خانه خدیجه کبری ، زادگاه حضرت فاطمه زهرا و دهها اثر دیگر از اطراف مسجد محو گردیده است . و تا ظهور حضرت ولی عصر عجّل‏ اللَّه‏ تعالی فرجه ‏الشریف – خدا مى‏ داند چه تحوّلات دیگری به وجود آید و چه آثاری از اسلام و پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم محو شود .

نه تنها حضرت ولی عصر – عجّل‏ اللَّه ‏تعالی فرجه ‏الشریف – مسجدالحرام و کعبه را خراب خواهد کرد تا از نو بسازد ، بلکه در صحیح بخاری و مسلم و ترمذی و دیگر صحاح اهل سنّت آمده که پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم نیز مى‏خواست کعبه را خراب کند .

پی نوشت ها:

[۱] . .(صحیح بخاری ، ج۲ کتاب الحج ، باب ۱۰۰۴ فضل مکه و بنیانها ص۶۵۹ ح۱۳۴۸ و صحیح مسلم ، ج ۳ کتاب الحج ، باب ۶۹ ، باب نقض الکعبه و بنائها ح۳۹۹ ، ص۱۴۲ و ۱۴۳)

[۲] . .(صحیح بخاری ، ج۲ کتاب الحج ، باب ۱۰۰۴ ، فضل مکه وبنیانها ، ص۶۶۰ ، ح۱۴۷۹ و صحیح مسلم ، ج۳ ، باب ۷۰ جدر الکعبه و بابها ، ح۴۰۵ص۱۴۶)

[۳] . (تاریخ مکه ، دکتر محمد هادی امینی ، فصل پنجم از ص۱۰۲ تا ۱۳۱ و اعیان الشیعه ، ج۷، ص۱۶۸ و ۱۶۹ و الذریعه الی تصانیف الشیعه ، ج۲۱، ص۳۶۲ شماره ۵۴۶۴)