شاید فکر کنید در این زمانه ی پر مشغله، وقتی برای استراحت یا تفریح در کنار اعضای خانواده باقی نمی‌ماند، اما با کمی دقت و حوصله درخواهید یافت که راه‌های بسیار ساده و ملموسی وجود دارد که از آن طریق می‌توانید آرامش بیشتری در روزهای پر مشغله بدست آورید. شوخی و تفریحات خودجوش، گفتگوهای صمیمانه و تغییر و اصلاح شرایط زندگی، بخشی از این راه هاست که سبب می‌شود بچه‌ها احساس بهتری نسبت به خودشان داشته باشند و شما و همسرتان نیز به عنوان والدین، احساس اطمینان و شایستگی کافی بکنید. پس به نمونه‌های زیر توجه کنید:

صبح تعطیل، فرصت بزرگ

از صبح روزهای تعطیل، نهایت استفاده را ببرید. از بچه‌ها بخواهید برای پانزده دقیقه همگی به تختخواب شما بیایند، آنها را در آغوش بگیرید و ببوسید و محبت تان را بی دریغ به آنها ابراز کنید. برای روز تعطیل سعی کنید هیچ برنامه ی زود هنگامی نچینید، به این ترتیب می‌توانید لحظاتی را بی دغدغه با هم وقت بگذرانید و احساس صمیمیت بیشتری با یکدیگر داشته باشید.

نفس عمیق یادت نره!

زمانی که احساس می‌کنید دیگر نمی‌توانید بچه را تحمل کنید، نفس عمیقی بکشید تا آرام شوید. تحقیقات نشان می‌دهد که نفس عمیق به عنوان یک مکانیزم آرام بخش تأثیر بسزایی بر افراد دارد، این کار برای کودکان نیز مؤثر است.

تحسین غیر مستقیم

گاهی بچه‌ها تحسین و تشویق مستقیم را به حساب نمی‌آورند یا از آن خجالت می‌کشند، از این رو بد نیست گه گاه برای تحسین آنها از روش غیر مستقیم استفاده کنید، به این ترتیب که بگذارید بشنوند که پیش دیگران از آنها تعریف می‌کنید. یک تمجید غیر مستقیم می‌تواند محرک قوی تری برای اعتماد به نفس کودک باشد، چون بچه می‌فهمد که تمجیدتان جدی و صادقانه است.

صحبت به نوبت

اگر موقع غذا خوردن، زمان بحث و تبادل نظر در خانه ی شماست، روش صحبت به نوبت را بکار ببرید. یک دستمال سفره ی رنگی سر میز یا سفره بیاورید و در طول غذا خوردن این دستمال دست به دست بگردد و به دست هر کس رسید می‌تواند چند دقیقه بدون وقفه حرف بزند.

بعد از جشن تولد

برگزاری جشن تولد برای بچه‌ها و تدارک برای میهمانان مدعو به زخمتش می‌ارزد، اما خستگی پس از جشن تولد برای والدین و کودک نیز پدیده ی رایجی است. بنابراین، بهتر است پس از رفتن آخرین میهمان شما و کودک تان نیز خانه را ترک کنید. می‌توانید با هم برای کمی قدم زدن در پارک یا خوردن یک بستنی بیرون بروید. در این فرصت در مورد اتفاقات و نکات جالب جشن تولد با هم صحبت کنید.

تکرار دستور

این تکنیک ساده، به سرعت ارتباطات خانوادگی شما و همکاری در خانواده را بهبود می‌بخشد. روش کار این است که به سادگی از کودک بخواهید دستوری را که به او داده اید برای شما تکرار کند. به طور مثال بپرسید: «لطفاً چیزی را گفتم تکرار کن.» والدین اغلب تعجب می‌کنند وقتی متوجه می‌شوند که بیشتر اوقات بچه‌های کوچکتر اصولاً حرف آنها را نفهمیده اند.

ده دقیقه در روز مخصوص بچه‌ها

هر روز ده دقیقه را در زمان معینی به بازی با بچه‌ها اختصاص دهید و بعد دوباره به امور روزمره ی خود بپردازید. برای مثال بعضی خانواده‌ها به شطرنج، کارت بازی، درست کردن پازل‌های صد قطعه‌یی، خواندن دو صفحه از کتاب مورد علاقه ی بچه‌ها یا کارهایی مانند اینها می‌پردازند. چنین فعالیت‌هایی به مرور به صورت یک سنت خانوادگی در می‌آید و به کودکان و والدین آرامش و پیوند بیشتری می‌دهد.

احترام به طبیعت

زمانی را صرف این کنید که فرزندتان احترام به طبیعت را بیاموزد. بگذارید بازوانش را به دور یک درخت حلقه کند و آن را در آغوش بگیرد، گل‌های رز را بو کند، یا شبانگاه به ستارگان خیره شود. به این کارها نه به عنوان یک فرصت آموزشی، بلکه به عنوان روشی بنگرید که از طریق آن کودک احساس می‌کند جزیی از یک کل بسیار عظیم است.

وقت اختصاصی

هفته یی یک بار، یک ساعت با هر یک از فرزندان تان به تنهایی وقت بگذارید و هر کاری که بچه دوست دارد همراه او انجام دهید. وقتی کودکان بدانند هر کدام زمان منحصر به فردی توجه اختصاصی شما را برای مدتی طولانی در اختیار دارند، می‌آموزند که به اوقات دیگران نیز احترام بگذارند و صبر کنند تا نوبت خودشان برسد.

تغییر وضعیت

گاهی برای تغییر وضعیت و خروج از کشمکش‌ها بهتر است صحنه را تغییر بدهید. یک راه این است که اعلام کنید قصد دارید همه را به گردش ببرید. حتی اگر این گردش فقط یک ساعت طول بکشد، سرگرمی و تفریحی که به وجود می‌آید، حواس افراد را از موضوعات جزیی که در منزل تحریک کننده هستند، پرت می‌کند.

ذکری از موهبت‌های روزانه

قبل از خواب یا بعد از شام دقایقی را به صحبت در مورد چیزهای خوبی که در زندگی تان هست، اختصاص دهید. از بقیه ی اعضای خانواده هم بخواهید که چیزها و اتفاقات خوبی را که در طول روز داشته اند تعریف کنند. این کار راه خوبی برای پایان دادن یک روز با نگرشی مثبت است.

غروب جمعه

احتمالاً شما نیز مثل بسیاری از خانواده‌های دیگر، کسالت بعد از ظهر روزهای جمعه را چشیده‌اید. برای از بین بردن این حالت می‌توانید یکی، دو دوست یا همسایه یا فامیل را همراه بچه‌های شان دعوت کنید. قرار بگذارید که در این گردهمایی‌ها هر کس خوراک مختصری همراه خودش بیاورد. گپ و گفت بزرگترها و بازی بچه‌ها اوقات خوشی را در بعد از ظهر جمعه برای اعضای خانواده فراهم خواهد کرد.

کیک تولد نصفه

جشن تولد ساده، نمادین و کم خرج برگزار کنید! جالب می‌شود اگر یک کیک تولد نصفه بپزید، تعداد شمع‌های تولد را به اضافه ی نصفی از یک شمع در نظر بگیرید و هدیه‌های کوچک تهیه کنید. هر دلیلی برای جشن گرفتن، هر چند جشنی کوچک باشد، روحیه ی اعضای خانواده را شاداب می‌کند و آنها را از روزمرگی خارج می‌کند.

توضیح اضافه ممنوع

یکی از منابع مهم استرس برای والدین این است که وقتی می‌خواهند بچه‌ها کاری انجام دهند، به توضیحات زیاد و تذکرهای مکرر متوسل می‌شوند. تصمیم بگیرید که توضیحات تان را به یک یا دو جمله محدود کنید. موجر بودن توضیحات مانع از این می‌شوند که در دور باطلی از بحث و جدل پایان ناپذیر با بچه‌ها گرفتار شوید.

یک شب در هفته، رسانه‌ها و بازی‌های پیشرفته ممنوع

یک شب در هفته اجازه ندهید کسی در خانه تلویزیون، رایانه، ویدئو، سی دی و ضبط صوت روشن کند. این موقعیت، فرصتی فراهم می‌آورد تا به بازی‌هایی بپردازید که واقعاً بازی‌های تعاملی محسوب می‌شوند و دو طرف بازی مجبورند به طور واقعی با هم ارتباط برقرار کنند، بازی‌های قدیمی مختلف، منچ، شطرنج، کتابخوانی، جوک تعریف کردن و حتی گفتگوهای دوستانه ی معمولی، نمونه‌های مناسبی در این زمینه هستند.

منبع: هفت روز زندگی؛ شماره ۸۷