۱۷ دى ماه سال ۱۳۱۴، یادآور یک واقعه مهم در تاریخ معاصر کشور است؛ یادآور مبارزات علیه حجاب و تلاش براى بى‌عفتى زنان. این تلاش‌ها توسط کسانى صورت گرفت که با خود و با هویتشان و فلسفه حجاب ناآشنا و بیگانه بودند.

رضاشاه به خاطر تحول در فرهنگ و سنت جامعه و در جریان مدرن‌سازى و تلاش براى تجددگرایى گام‌هایى براى تغییر پوشش برداشت و اقداماتى در این زمینه انجام داد. از جمله این موارد، قانون اجبارى شدن لباس متحدالشکل بود که در تاریخ ۶ دى ماه ۱۳۰۷ به تصویب شوراى ملى آن زمان رسید. همچنین اجبارى شدن کلاه پهلوى و ممنوع شدن استفاده از عبا و عمامه براى روحانیون، از برنامه‌هاى آن دوران بود. اجرایى شدن این برنامه‌ها و به دنبال آن کشف حجاب به طور رسمى در پى سفر چهل روزه شاه به ترکیه در خرداد و تیر سال ۱۳۱۳ و دیدن کشف حجاب آن کشور آغاز شد که متأسفانه عوارض آن تا به امروز باقى مانده است.

به راستى باید پرسید حجاب چیست؟ جایگاه عفاف کجاست؟ چرا براى عده‌اى مایه آرامش است و براى گروهى مایه عذاب؟! شاید بتوان گفت پاسخ به این سؤالات را بایستى از درون خود جستجو کنیم. این که آدمى در راه کمال است و باید از این موانع زندگى به سلامت گذر کند و صبر و اندیشه را توشه راه خود قرار دهد.

خداوند متعال سرمایه‌هاى وجودى فراوانى در نهاد آدمى به ودیعه گذاشته است که باید از آنها نگهدارى کنیم و با دانستن راه‌هاى حفظ آن، راه‌هاى سلامت را با موفقیت سپرى کنیم.

اگر نگاهى نو و دوباره به تاریخ داشته باشیم، مى‌بینیم که انسان‌هاى سالم براى زندگى خود برنامه الهى داشتند و البته مخاطب این برنامه الهى همه ى مردم، چه زن و چه مرد است. اما متأسفانه این برنامه الهی، تبدیل به برنامه بشرى شده و هر کس به سلیقه خود برنامه‌اى تنظیم مى‌کند.

عالم محضر خداست که باید حریم آن نگه داشته شود. یکى از راه‌هاى حفظ این حریم، حفظ حریم عفاف است. حریمى که خداى متعال تنظیم کرده و آحاد بشریت را به حفظ آن دستور داده است. نمونه بارز این حفظ حریم را در سیره ائمه اطهار علیهم السلام مى‌توان مشاهده کرد، انسان‌هاى کاملى که با مشى و روش خود، شیوه صحیح زندگى را به انسان‌ها آموختند.

وقتى در سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها) به عنوان اسوه و الگوى عفاف و حجاب دقت مى‌کنیم، به سر رشته‌هاى نورانى برمى‌خوریم. این زن حکیم، عالم، محدث، زنى که با عوالم غیب ارتباط داشت و فرشتگان با او صحبت مى‌کردند، زنى که قلب او همچون قلب على و پیغمبر روشن به عوالم ملک و ملکوت بود، بایستى به عنوان سِر حقیقت آفرینش مطرح شود. با نگاهى به سیره این بانوى بزرگوار به اهمیت مسأله عفاف بیشتر پى مى‌بریم.

اگر به مسأله عفاف کم توجهى شود، جامعه به بى‌بند و بارى کشیده مى‌شود. مسأله عفاف هم براى مرد و هم براى زن صدق مى‌کند و عفاف مخصوص زنان نیست و مردان هم باید عفیف باشند، اما چون در جامعه به خاطر برترى جسمانی، مردان مى‌توانند به زنان ظلم کنند و برخلاف تمایل زن رفتار نمایند، لذا به عفت زن بیشتر تکیه شده است. نمونه بارز آن را در جوامع غربى مى‌بینیم که به عفت زن تعدى و تجاوز مى‌کنند و آمارهاى وحشتناکى در این زمینه وجود دارد. به عنوان مثال در کشور آمریکا در هر شش ثانیه، یک تجاوز به عنف صورت مى‌گیرد. این موضوع توجه به مسأله عفاف را دو چندان مى‌کند.

تمامى این برنامه‌ها و فضاسازى‌هاى عفت، براى رسیدن و تکامل انسانى – اسلامى است. زن به عنوان گوهر آفرینش است و همگى باید براى رسیدن او به کمال وجودیش تلاش نمایند. زنان جامعه ما باید به حق انسانى و حقیقى خود برسند و استعدادهایشان شکوفا شود و به پیشرفت بشریت و جامعه خود کمک کند.

یک زن باید بتواند وظایف خود را که مهمترین آن خوب همسردارى است به بهترین شکل انجام دهد تا انسان‌هاى سالمى را که مورد رضاى الهى است تحویل جامعه دهد. اجراى این وظیفه خطیر، جزء در سایه عفاف میسر نیست که براى رسیدن به این مهم تلاشى همگانى لازم و ضرورى است.

زن در لواى عفاف و در کانون خانواده مى‌تواند انسان‌هاى صالحى را تربیت کند. خانواده، سلول اصلى پیکره اجتماع است که زن در این پیکر اجتماع به عنوان قلب جامعه محسوب مى‌شود و بایستى در راه صلاح جامعه تلاش کند.

زن سالم، در درون خانواده سالم رشد مى‌یابد و از دامن اوست که مرد به معراج مى‌رود. خانواده که قلب آن زن است، بهترین پرورشگاه روح و روان و ایمان است. جامعه بى‌خانواده، جامعه‌اى آشفته و نامطمئن است، جامعه‌اى که در آن مواریث فرهنگى و فکرى و عقاید نسل‌ها به یکدیگر منتقل نمى‌شود و تربیت انسان به راحتى و روانى صورت نمى‌گیرد.

خانواده به عنوان مرکز تولید ایمان و دین باورى است و به گفته امام خمینى(ره) همان گونه که قرآن نقش انسان‌سازى دارد و کارخانه انسان‌سازى محسوب مى‌شود، زن هم نقش انسان‌سازى دارد. یک زن باید به بهترین سلاح، یعنى سلاح حجاب و عفاف مجهز باشد تا بتواند بهترین نقش آفرینى‌ها را داشته باشد.

دامنه عفت تنها به حجاب و پوشش ظاهرى ختم نمى‌شود، بلکه در گستره باطن انسان هم نفوذ دارد. ابعاد عفت و گستره آن را مى‌توانیم در فکر، نگاه، معاشرت و در کلام مشاهده کنیم.

این حریم زیبا، آثار و برکاتى هم به دنبال خود مى‌آورد. از جمله این برکات سلامت اجتماع، آرامش روانى و استحکام خانواده است که به اهمیت آن اشاره شد. همچنین تمرکز حواس، حفظ طراوت و زیبایی، بهداشت و سلامت جسمی، پاکى رحم‌ها و نسل انسانى از سایر نتایج آن است.

در اینجا لازم است به علل کم توجهى به عفاف و حجاب در جامعه اسلامى اشاره کنیم:

۱- تبیین نشدن شایسته فرهنگ اسلام که متأسفانه پس از انقلاب شکوهمند اسلامى ایران برنامه ریزان فرهنگ دینى از تبیین و استمرار فرهنگ دینى غافل شدند و به مسایل دیگرى که گمان مى‌کردند از اهمیت بیشترى برخوردار است پرداختند.

۲- بحران‌سازى متعدد دشمن که هر روز شاهد شبیخون‌هاى فرهنگى آن هستیم.

۳- سیاست‌هاى فرهنگى که نمونه آن را در کتب معارف اسلامى دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها مى‌بینیم که با کمال تأسف از ذوق مناسب و جذابیت برخوردار نیست و بالطبع با جوان امروزى تناسب کافى ندارد و مطالب این کتاب‌ها جوانان را جذب و اغنا نمى‌کند.

۴- ترویج تساهل و تسامح

افرادى که حجاب را قید و بندى براى خود احساس کرده اند و مراعات آن را با آزادى مادى و جسمى خود سازگار نمى‌دانند و به دنبال راحتى و آسان بودن زندگى مى‌باشند خیلى زود به افکار و عقاید دشمن که در این زمینه القاء مى‌شود، گرایش پیدا مى‌کنند.

سایر موارد آن بالا رفتن سن ازدواج، عقب‌نشینى نیروهاى مذهبى به دلیل عدم به کارگیرى روش صحیح در اجراى احکام، وجود مسایل و مشکلات درونى و تصویر غلطى است که زنان جامعه از خود دارند و به زن نگاه ابزارى شده و با این دیدگاه، اشتغال زنان اصل مى‌شود.

متأسفانه امروزه تلاش‌هاى زیادى براى جدایى جوانان خصوصاً دختران از کانون خانواده صورت مى‌گیرد و بیگانگان نیز با اتخاذ راهکارهایى براى عدم کارایى فرهنگ دینى و با شعارهاى فریبنده به سست کردن اعتقادات مردم و دین زدایى پرداخته اند.

در این راستا چند راهکار اجرایى براى عفاف توصیه مى‌شود:

اولین و مهمترین آن، تقویت ایمان است که به عنوان یکى از راه‌هاى مبارزه با فساد و گناه محسوب مى‌شود. تلاش براى بیدارى جوان‌ها، توجه دادن به خدا و حساب‌رسى روز جزاء، مسأله عمل و عکس‌العمل در نظام جهان، سبب تقویت ایمان در انسان است. ایمان، بازدارنده از گناه و موجب روشن بینی، یافتن راه صحیح، حفظ و حراست وجود و مایه تقواست و ایمان به غیب و آخرت در این مسیر راه گشاست.

دادن آگاهى‌هاى فرهنگى و اجتماعى، راه حل دیگرى است که باید در این زمینه تلاش‌هایى صورت گیرد. یکى از مهمترین کارکردهاى عفاف، بهبود بخشیدن به وضع معیشتى مردم و رفع مشکلات اقتصادى مردم است که این مسأله از دو نگاه قابل بررسى است:

اول این که اثرات عفاف را در سلامت نهادها مى‌توان مشاهده کرد که عفاف زنان، عفت مردان را به دنبال مى‌آورد و بازدهى نیروى انسانى و اقتصادى را بالا مى‌برد.

دوم این که مى‌توان به این نکته اشاره کرد که حفظ عفاف امور اقتصادى جامعه، قوام جامعه انسانى را به دنبال دارد و خداوند در قرآن به این مسأله اشاره مى‌کند. گناهان فراوانى در زمینه جرایم، جنایات، تعدیات و مظالم مورد بررسى و آمارگیرى قرار گرفته که یکى از علل آن بروز ثروت بى‌حسابى است که انسان را به اسراف در خوراک و پوشاک و بى‌بند و بارى در شهوات و هتک حرمت‌ها و گسترش تعدى و تجاوز به مال و ناموس و جان مردم وا مى‌دارد.

در سایه عفاف و تمسک جستن به رهنمودهاى الهى حرکت در این مسیر با سهولت بیشترى انجام مى‌پذیرد چرا که جامعه بشریت امروزه گرفتار مشکلات فراوانى است و باید سراغ علاج این مشکلات رویم.

علاج این است که ما سراغ راه حل الهى برویم و آن را پیدا کنیم. ببینیم وحى در این باره چه مى‌گوید وحى هم فقط به موعظه کردن بسنده نکرده، بلکه نمونه‌سازى هم نموده است. مثلاً در سوره مبارکه تحریم آیه ۱۱ به حضرت آسیه(سلام الله علیها) اشاره شده و این نشانه آن است که زن در اوج حرکت معنوى به جایى رسیده که فقط او را مى‌شود مثال زد.

باید از این نمونه‌ها الگو بگیریم و در زندگى خود آن را پیاده کنیم. تنها در سایه این راه است که مى‌توانیم سالم به مقصد برسیم و از فتنه‌هاى این دوران (آخرالزمان) در امان بمانیم و رمز پیروزى در این راه محور قرار دادن ولایت در زندگى است.

نویسنده: سمانه سادات صفویه

منبع: hejab-efaf.ir