خدای متعال، دوستی و محبت میان زن و شوهر را از نشانه‌های خود معرفی کرده است:

«و من آیاته أن خلق لکم من أنفسکم أزواجاً لتسکنوا إلیها و جعل بینکم موده و رحمه، إن فی ذلک لآیات لقوم یتفکرون؛

و از جمله آیات و نشانه‌های خدا این است که برای شما همسرانی از خودتان بیافرید تا در کنارشان آرام گیرید و میانتان محبت و مودّت و دوستی قرار داد. همانا در این کار، آیات و نشانه‌هایی (از خداوند) هست؛ برای قومی که بیندیشند.»

بنابراین، طبق این آیه، وجود محبت میان زن و شوهر نه تنها نکوهیده نیست، بلکه امری کاملاً پسندیده و از آیات الهی می‌باشد. زن و شوهر باید سعی کنند میزان صفا و صمیمیت و دوستی میان خود را افزایش دهند و از بروز هرگونه عاملی که دوستی میان آنان را به هم بزند جلوگیری کنند.

در کنار این مطلب، نکته‌ای که افراد باید به آن توجه داشته باشند این است که این محبت، مانند سایر امور دنیوی، نباید بر محبت خدا و انجام وظایف شرعی غالب شود.

قرآن کریم می‌فرماید:

«قل إن کان آبائکم و أبنائکم و إخوانکم و أزواجکم و عشیرتکم و أموال اقترفتموها و تجارۀ تخشون کسادها و مساکن ترضونها أحبَّ إلیکم من الله و رسوله و جهاد فی سبیله فتربصوا حتی یأتی الله بأمره و الله لایهدی القوم الفاسقین؛

(ای پیامبر!) بگو اگر پدرانتان و فرزندانتان و برادرانتان و همسرانتان و فامیل‌هایتان و اموالی که جمع‌آوری کرده‌اید و تجارتی که از کسادی آن بیمناکید و مسکن‌هایی که بدان دلخوش هستید از خدا و رسول خدا و جهاد در راه خدا در نزد شما محبوب‌ترند پس منتظر باشید تا خدا امر خود را بیاورد و خداوند افراد بدکردار را هدایت نمی‌کند.»

در این آیه از کسانی یاد می‌کند که روابط عاطفی‌شان با همسران و فرزندان و پدران و افراد خانواده و فامیل و دلبستگی به متعلقات زندگی دنیا چنان مستحکم می‌شود که مصالح مهم دیگر را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و به فراموشی می‌سپارد تا آنجا که این دلبستگی‌ها بر محبت خدا و رسول خدا غالب می‌شوند و ایشان را از انجام وظایف واجب باز می‌دارند؛ و این مطلبی است که آیه، به شدت آن را نکوهش می‌کند.

در آیه دیگری می‌فرماید:

«إنّ من أزواجکم و أولادکم عدواً لکم فاحذروهم؛

برخی از همسران و فرزندان شما (در حقیقت) دشمنان شمایند؛ پس، از آنان بر حذر باشید.»

این آیه نیز ناظر به آن همسران و فرزندانی است که از ایمان کافی برخوردار نیستند و هنگامی که افراد می‌خواهند به انجام وظایف خود بپردازند، در جهاد شرکت کنند، یا اموالشان را در راه خدا صرف کنند مزاحم آنان می‌شوند. این همسران و فرزندان در این حالات و شرایط، حکم دشمن را دارند زیرا مؤمنان را از راه خیر باز می‌دارند. اینجاست که باید از آنان بر حذر باشند تا مبادا دلبستگی به آنان، ایشان را از انجام وظایف واجبشان باز دارد.

بنابراین، درست است که عاطفه میان زن و شوهر امری طبیعی است و نعمتی است که خدای متعال با تعبیر زیبای «و جعل بینکم موده و رحمه» از آن یاد می‌کند؛ با این همه، همین نعمت نیز حد و مرزی دارد که نباید از آن تجاوز کرد.

بالاترین رابطه انسان باید متوجه خدا باشد و محبت خدا در دل انسان باید بر همه محبت‌ها و دلبستگی‌های دیگر غلبه پیدا کند. کسانی که به مقام توحید رسیده‌اند، محبت خدا در دلشان آن چنان عمیق و نیرومند است که هر محبت دیگر، نسبت به آن، فرعی و شعاعی از محبت خدا خواهد بود. اما در مورد افراد متوسط و مؤمنین عادی، دست کم باید طوری باشد که محبت‌های دیگری که در دل دارند بر محبتی که به خدا می‌ورزند، غالب و مسلط نشود.

نیاز مردان به محبت

زن‌ها‌ باید متوجه باشند که شوهران آن‌ها نیز مانند خودشان انسانند و به شدت نیازمند محبت و دوستی‌اند. به طور کلی، نیاز انسان به تعلق و محبت از مهم‌ترین کشاننده‌ها‌ی روان شناختی و اجتماعی در تمام مراحل رشد انسان محسوب می‌شود. همه انسان‌ها‌ نیازمند آنند که عشق و محبت را از دیگران دریافت و به دیگران ارائه کنند. این نیاز پس از ازدواج در مردان، به ویژه از طریق همسر برآورده می‌شود. مردی که همسرش به او عشق می‌ورزد، از روحیه‌ای شاد و با‌نشاط برخوردار است و به همین جهت انگیزه او در جهت تلاش برای تأمین نیازهای خانواده و همسر بسیار زیاد است. احتمال ابتلای این مرد به بیماری‌های روانی نیز مانند اضطراب و افسردگی به شدت پائین است. بسیاری از افراد که دچار اختلالات و ناراحتی‌ها‌ی روانی هستند از عدم ارضاء نیاز به محبت رنج می‌برند. برآورده نشدن این نیاز می‌تواند باعث به وجود آمدن عوارضی مانند: سرزنش خود و دیگران، احساس ترحم نسبت به خود، افسردگی، انزوا و عدم امنیت شود.

از سوی دیگر، لازم است به این نکته توجه شود که عشق یک خیابان دوطرفه است. نیاز مرد به علاقه همسر، درست به اندازه نیاز زن به عشق و علاقه شوهر است. اگر مرد واقعاً محبت زنش را احساس نکند برای او بسیار دشوار خواهد بود که عشق بی‌قید و شرط به زنش ابراز کند.

بنابراین، چنانچه زن بخواهد قابلیت شوهرش را در ابراز عشق و محبت افزایش دهد شاید هیچ چیز به اندازه دوست داشتن شوهر به او انگیزه ندهد. وقتی مخزن عشق مرد از سوی همسر لبریز شده باشد انگیزه بیشتری خواهد داشت تا در راه تبدیل شدن به یک شوهر و پدر کارآمد تلاش کند. شخصی که بیش از همه ممکن است مرد را دوست داشته باشد، همسرش است و در واقع اگر مردی واقعاً عشق و محبت زنش را احساس کند، دنیا در نظرش زیباتر جلوه می‌کند و استعدادهای او شکوفا می‌شود.

از سوی دیگر، اگر مرد محبتی از جانب همسرش احساس نکند، دنیا در نظرش تاریک می‌شود و ذوق و استعداد او به پایین‌ترین سطح سقوط می‌کند. بنابراین برای ترغیب مرد به رشد بیشتر، کمتر چیزی به اندازه رفع دائم نیاز به او به عشق از سوی همسر اهمیت دارد. وقتی زنی دوست داشتن شوهرش را انتخاب می‌کند و یاد می‌گیرد چگونه عشق و محبت خود را به او ابراز کند، نیاز مرد به محبت همسر، کم کم برآورده می‌شود و طرز برخوردش نیز تغییر می‌کند. این امر، تغییر شدیدی در نگرش او نسبت به افزایش توانایی‌ها‌ی خود به عنوان یک شوهر و پدر توانمند ایجاد می‌کند.

قرآن کریم نیز ازدواج را مایه رسیدن افراد به آرامش و دوستی میان زن و شوهر می‌داند و می فرماید:

«و من آیاته أن خلق لکم من انفسکم أزواجاً لتسکنوا إلیها و جعل بینکم موده و رحمه؛ و از نشانه‌ها‌ی خداوند این است که از جنس خودتان همسرانی را برای شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید و در میان شما دوستی و مهربانی نهاد.»

امام صادق(علیه السلام) می‌فرمایند:
«لا غنی بالزوجه فیما بینها و بین زوجها الموافق لها عن ثلاث خصالو هن… و إظهار العشق له بالخلابه و الهیئه الحسنه لها فی عینه؛زن در روابط خود با شوهر همدلش از سه چیز بی‌نیاز نیست: … و سوم، اظهار عشق و علاقه به شوهر با دلربایی و آرایش خود در برابر او.»

منبع تبیان