ابن اثیر و دیگران نوشته ‏اند: «جبله بن عمرو انصاری» برادر ابی مسعود عقبه بن عمرو انصاری، از اهالی مدینه و از فقیهان اصحاب رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و از یاران امیر مؤمنان علیه‏السلام است. او مردی شجاع و دلاور بود که در جنگ صفّین در رکاب حضرت علی علیه‏السلام حضور داشت و در سال ۵۰ هجری با معاویه بن حدیج در جنگ آفریقا شرکت نمود و ساکن مصر گردید.
جبله از نخستین کسانی بود که: به تخلفات عثمان بن عفان (خلیفه سوم) اعتراض کرد و با سخنانی تند و خشن، رفتار او را زیر سؤال برد.
محمد تقی تستری از ثقفی نقل می‏کند: روزی جبله به مسجد آمد و عثمان بالای منبر صحبت می‏ کرد او را از منبر به صورت اعتراض پایین آورد. زید بن ثابت و پسر عمویش «ابو اسید ساعدی» از جبله خواستند دست از عثمان بردارد. جبله گفت: به خدا قسم دست بر نمی‏دارم؛ زیرا اگر از او اطاعت کنم، خدا را ملاقات خواهم کرد و خواهم گفت: «ربّنا إنّا أطعنا سادتَنا و کبرائنا فأضلُّونا السبیلا؛ پروردگارا ما بزرگان و شخصیت‏ هایمان را اطاعت کردیم و آنها ما را به گمراهی راهنمایی کردند» لذا از عثمان دست‏بردار نیستم.
جبله، پس از قتل عثمان دل در گرو امیر مؤمنان علی علیه‏السلام نهاد و جزو نخستین اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله است که با حضرت بیعت کرد و از یاران باوفای ایشان گردید  و در جنگ صفین هم در رکاب حضرت جنگید

پی نوشت ها:
[۱] ر. ک: اسد الغابه، ج ۱، ص ۲۶۹؛ الاصابه، ج ۱، ص ۴۵۷؛ قاموس الرجال، ج ۲، ص ۵۶۷٫
[۲] قاموس الرجال، ج ۲، ص ۵۶۸٫
[۳] رجال طوسی، ص ۳۷، ش ۹؛ الجمل، ص ۱۰۶٫
[۴] اسد الغابه، ج ۱، ص ۲۶۹؛ الاصابه، ج ۱، ص ۴۵۷٫