تصویرى از یک رابطه ى سازگار و هماهنگ

یک رابطه ى حقیقتاً سازگار و هماهنگ در اکثر زمینه‌ها به خوبى رزنانس مى‌کند؛ به موازات این که «فردیت» هر یک از طرفین نیز در آن رابطه کاملاً حفظ مى‌شود. نمودار چنین رابطه اى، چیزى شبیه این است:

تفاوت‌ها به رابطه مجال و فرصت‌هایى براى رشد اضافه مى‌کنند و به آن نیز رنگ و بو مى‌بخشند. و این در حالى ست که سایر قسمت‌‎هاى رابطه، هسته‌اى مرکزى و مستحکم از رزنانس، هماهنگى و هارمونى را تشکیل داده‌اند. این طور باور دارم که چنانچه رابطه ى میان دو انسان مادام العمر ادامه پیدا کند، دو کره نمایش داده شده در تصویر که نمایشگر «فردیت» جداگانه هر یک از آنان است، قاعدتاً با گذشت زمان بیشتر و بیشتر در هم آمیخته خواهند شد. چنانچه عکس این حالت اتفاق بیفتد و دو کره از یکدیگر فاصله بگیرند، به سختى خواهند توانست با یکدیگر خوشبخت باشند و با هماهنگى و هارمونى زندگى کنند. در چنین وضعیتى ممکن است آن دو مجبور باشند از یکدیگر جدا شوند.

در نهایت، تنها چیزى که اهمیت دارد، خوشبختى شما است و این که «خودتان» درباره ى رابطه‌تان چگونه فکر مى‌کنید، نه آنچه «من» فکر مى‌کنم. بنابراین چنانچه درصد تفاهم کلى نامزد/همسرتان با شما ۶۳ % تعیین شد و بر طبق گفته ى من این رقم، تفاهم رضایت بخشى نیست و شما فکر مى‌کنید که رابطه‌تان موفق خواهد بود، طبق احساس شخصى خودتان عمل کنید. امیدوارم موفق باشید. من هم خوشحال خواهم شد اگر چنین ثابت شود که « من» اشتباه مى‌کردم. وضعیت‌‎هاى ده گانه ى پیش تنها نظریاتى عمومى هستند بر اساس تجارب و یافته‌‎هاى شخصى من از آنچه در طول سالیان متمادى مشاوره و روانکاوى، شاهد درستى و صحت شان بوده‌ام. چنانچه برایتان مفید واقع مى‌شوند،از آن‌ها استفاده کنید و چنانچه مفید نیستند، به مقاله بعدى بروید!

براى آن دسته از شما که «سادگى» را ترجیح مى‌دهید و از«درصد»، «تقسیم»،ریاضیات و محاسبات متنفر هستید، در زیر یک آزمون تفاهم شصت ثانیه‌اى آورده شده است تا با به کار بردن آن بتوانید بفهمید آیا با کسى تفاهم دارید یا خیر. گاهى اوقات این آزمون را به آن دسته از مراجعینم که مى‌خواهند از کسى یک ارزیابى فورى بکنند، توصیه مى‌کنم. صحبت درباره ى این آزمون، همچنین سرگرمى خوبى براى میهمانى‌ها و یا ملاقات‌‎هاى شماست. اگرچه اجازه مى‌خواهم به شما هشدار دهم که چهار پرسش کوچک این آزمون، گول‌زننده هستند. پاسخ به آن‌ها مى‌تواند از آنچه شما فکر مى‌کنید، به مراتب مشکل‌تر باشد. آماده اید؟! خب، شروع مى‌کنى:

آزمون تفاهم شصت ثانیه‌ای

چهار پرسش زیر را در رابطه با همسرآینده یا فعلى خود بپرسید:

۱ ـ آیا مى‌خواهم از این شخص بچه‌اى داشته باشم؟

۲ ـ آیا مى‌خواهم بچه‌اى دقیقاً مثل این شخص داشته باشم؟

۳ ـ آیا مى‌خواهم خودم مثل این شخص بشوم؟

۴ ـ آیا مایلم زندگى خود را با این شخص بگذرانم، حتى چنانچه «آن که» و « آن چه» هست را رها نکند و هرگز عوض نشود؟

چنانچه به تمامى چهار پرسش فوق پاسخ مثبت دادید، تفاهم دارید.

چنانچه به یکى از آن‌ها پاسخ منفى دادید، از خود بپرسید: «چرا نه؟»

آیا متوجه شدید که پاسخ به این چهار پرسش ممکن است به اندازه ى خواندن دوباره ى این مقاله وقت بگیرد؟ من نیز تضمین نکردم که این چهار پرسش ساده خواهند بود. تنها گفتم که هیچ گونه ضرب و تقسیم و ریاضیاتى در کار نخواهد بود !

جست وجو و کندوکاو جهت درک این که آیا با کسى تفاهم دارید یا خیر، ممکن است به اندازه ى تعقیب عشق رمانتیک که به رغم تمامى مشکلات موانع و سختى ها، دو انسان را به یکدیگر مى‌پیوندد، جذاب نباشد. اما همان گونه که فیلسوف مشهور «فردریک نیچه» گفته است:

آنچه که موجب شکست ازدواج مى‌شود، کمبود «عشق» نیست، بلکه کمبود «دوستى» است. مى‌دانم که با «عشق» و «تفاهم» به مراتب ساده‌تر خواهد بود با همسرتان تا آخر با خوشبختى زندگى کنید.

 نویسنده: باربارا دى آنجلس

مترجم: هادى ابراهیمى

منبع:کتاب آیا تو آن گمشده‌ام هستى