اشاره:
کشور هلند یکی از کشورهای اروپایی است. این کشور در مرکز کشورهای اروپایی واقع شده است. از شمال و مغرب به دریای شمال، از جنوب به بلژیک و از شرق به آلمان محدود است. در این مقاله به جغرافیای شیعه در این کشور به مطالبی پرداخته شده است.

هلند با مساحت ۴۱۸۶۴ کیلومتر مربع، جمعیتی در حدود هفده میلیون نفر دارد. در حدود ۵درصد این جمعیت را مهاجرین تشکیل می دهند.

از احزاب مهم هنلد می توان به حزب دموکرات مسیحی، حزب کارگر، حزب لیبرال و حزب دموکرات اشاره کرد.

کشور هلند از مراکز استراتژیک بازرگانی بین المللی بوده و شاه راه تجاری دنیا در روتردام و اسکیپول قرار دارد.

شیعیان در حدود دویست هزار نفر از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند که این جمعیت به شدت در حال افزایش است . اکثر این شیعیان را مهاجران ترک، افغانی، عراقی، کرد و لبنانی تشکیل می دهند.

شیعیان هلند از لحاظ اقتصادی در سطح متوسط به پایین قرار دارند که در سال های اخیر این وضعیت رو به بهبودی است . اکثر این شیعیان کاسب بوده و قشر کمی نیز فرهنگی و تاجر می باشند.

مسجد هجرت در روتردام، مسجد ۱۴ معصوم(علیهم‌السلام)، مسجد اهل بیت(علیهم‌السلام) و محفل علی(علیه‌السلام) در لاهه و مسجد شهر آیندهوفن از مساجد مهم هلند می باشند که در اعیاد، وفیات، روز قدس، دهه اول محرم و … برنامه هایی برگزار می کنند.

به علت آزادی مطلق در هلند این کشور یکی از مبتذل ترین کشورهای اروپایی است و آمستردام (پایتخت هلند) نیز به مرکز فساد اروپا تبدیل شده است، از این رو مسلمانان نسل سومی در این کشور بسیار در خطر هستند.

از آمستردام، روتردام و لاهه (دانهاخ ) به عنوان سه شهر مهم مسلمانان در هلند می توان نام برد. در روتردام مرکز اسلامی بزرگی به ریاست آقای فرطوسی وجود دارد که وی از نوادگان قندوزی از علمای بزرگ ترکیه و نویسنده کتاب ینابیع المودًه می باشد. فرطوسی، با اینکه از اهل سنت است، ولی گرایش شیعه دارد و کتابها و مقالاتی در فضایل اهل بیت(علیهم‌السلام) نوشته است

فرطوسی که رئیس دانشگاه روتردام هلند نیز هست چند تن از معاونان خویش را از شیعیان انتخاب کرده است. از دروس این دانشگاه می توان به ادیان فرقه ها، علوم قرآنی و اسلامی اشاره کرد. است و فارغ التحصیلان در این دانشگاه می توانند تا مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند.

دانشگاه روتردام از سراسر جهان و ملت های مختلف پذیرش دارد و علاقه مندان به رشته علوم انسانی و به ویژه با گرایش اسلامی می توانند در این دانشگاه تحصیل و مدرک در سطح بین المللی دریافت کنند.

با توجه به تأیید مدرک علمی این دانشگاه از سوی کشور هلند و محیط اسلامی و آزادی عمل شیعیان، این دانشگاه مکان مناسبی برای آنان می باشد.

دانشگاه روتردام در ۳ هزار متر مربع و سه طبقه بنا شده و حدود یک هزار دانشجو در آن تحصیل می کنند و اساتید آن نیز بیشتر از دانشگاه های مصر و سوریه هستند. همچنین در این دانشگاه سالن همایش با گنجایش ۵۰۰ نفر ایجاد شده که در مناسبت های اسلامی از آن استفاده می شود.

با توجه به استقبال رئیس این دانشگاه در برپایی همایش علمی با موضوع مهدویت می بایست مسؤولان مراکز علمی و پژوهشی کشورمان به ویژه مراکزی که با موضوع مهدویت فعالیت می کنند، از این فرصت بهره ببرند و با برقراری ارتباط با این دانشگاه هلندی از هم اکنون زمینه برپایی یک همایش با موضوع مهدویت را در هلند فراهم نمایند.

در آمستردام مسجد الهجره محل تجمع شیعیان است که مسؤولیت این مسجد بر عهده شیخ اسرافیل دمیترکلین، عضو مجمع جهانی اهل بیت(علیهم‌السلام)می باشد و از ۱۵ سال پیش در هلند مقیم شده است .

مسجد الهجره در دو طبقه و با گنجایش ۴۰۰ نفر بنا شده است که یکی از طبقات آن به برپایی نماز و طبقه دیگر آن به آموزش بچه ها اختصاص دارد.

این مسجد کتابخانه ای با ۳ هزار عنوان کتاب در خود جای داده است .

در این مسجد خطبه های نماز جمعه به زبان های ترکی استانبولی، عربی و فارسی خوانده می شود، شیخ اسرافیل مسؤول مسجد الهجره فردی فاضل و تحصیل کرده حوزه و دانشگاه است و این مسجد را با همکاری برادران ترک، عرب و برخی ایرانیان خریداری کرده است .

شیخ اسرافیل با کلیساهای مختلف در مباحث گوناگون گفت وگو دارد و با کشیشان مناظره می کند و تاکنون نیز چند کشیش را به مذهب تشیع رهنمون ساخته است .

در لاهه نیز، مرکزی با ۴۰۰ هزار یورو خریداری شده است که جوانان ترک با مدیریت اوجی شیعه شده اند، در جلسات و برنامه های اسلامی آن شرکت می کنند.

مدیریت اجرایی این مرکز به عهده آقای بهشتی یکی از برادران ترک است که در ایران و در حوزه تحصیل کرده است و در لاهه نیز فعالیت های گسترده برای برادران ترک تبار ره یافته دارد و با مراکز فرهنگی شیعه ایران هم در ارتباط می باشد.

در لاهه، مسجد الرساله متعلق به شیعیان عراقی و مسجد اهل بیت(علیهم‌السلام) متعلق به مسلمانان ترک است، محفل زینب در این شهر متعلق به شیعیان خوجه است که مسلمانان هندی و پاکستانی برنامه های خود را در آنجا اجرا می کنند و به دلیل وجود سالن بزرگ در این مکان، مناسبت های اسلامی مانند عاشورا و… را در این مکان برپا می کنند. آقای ربیعی(عراقی ) نیز در هلند با افراد زیادی مانند آقای تیجانی در ارتباط است و سال ها نیز در مصر بوده و بر روی افکار شیعیان مصری تأثیر بسزایی داشته است .

آقای الربیعی مجموعه هایی به صورت فیلم مستند در تبلیغ اهل بیت(علیهم‌السلام) در استودیوی شخصی خود ساخته است که به صورت هفتگی از یکی از شبکه های خصوصی هلند پخش می شود.

منبع : اخبار شیعیان – اردیبهشت ۱۳۸۵، شماره ۶ –