آیا شما هم سبک و طرز زندگیتان را به گونه ای سازمان داده‌اید که حاصلش روابط زناشویی ناموفق است؟

اگرچه شما با کسی پیمان ازدواج بسته‌اید که به لحاظ جسمانی، احساسی، عاطفی و اجتماعی با شما تفاوت دارد و هیچ کتابی، هیچ روان درمانگری و هیچ مشاور امور زناشویی نیست که بتواند این اختلافات طبیعی را از میان بردارد لیکن در عمل شما می‌توانید به گونه ای سبک زندگیتان را تغییر دهید و مدیریت کنید که به نتیجه مطلوب برسید.

و البته در این راستا قطعاً قصد و نیت به تنهایی کافی نیست چراکه ۹۰ درصد کسانی که از وزن بدنشان می‌کاهند دوباره چاق می‌شوند و ۸۵ درصد کسانی که ترک اعتیاد می‌کنند در مدت یک سال عادت دیرنه را از سر می‌گیرند، علتش این است که آن‌ها سبک و طرز زندگی که سبب این عادت‌ها می‌شود را تغییر نداده اند. باید بدانید که برای تغییر سبک زندگیتان و سالم نگه داشتن رابطه زناشویی تان به داشتن برنامه ای منظم نیازمندید.

در هر لحظه اگر احساس کردید کاری که انجام می‌دهید اولویت مهم زندگی شما را در نظر نمی‌گیرد دست از آن کار بکشید و کاری کنید که با اولویت شما سازگار باشد. باید در جهتی قدم بردارید که رابطه زناشویی خود را معنی دار کنید این اولویت شماست

توجه به اولویت‌ها

یکی از کارهای مهمی که باید انجام دهید توجه کردن به اولویت هاست، که البته لازمه‌ی آن شناخت اولویت‌هایتان آن می‌باشد. در این زمان باید از خود سوالاتی بپرسید، برای مثال “آیا این اندیشه، احساس یا رفتار اولویت مرا برای حفظ این رابطه تضمین می‌کند؟” اگر جواب منفی است شما کاری می‌کنید که اولویت شما در زندگی نیست بنابراین به مشکل و دردسر می‌افتید.

در هر لحظه اگر احساس کردید کاری که انجام می‌دهید اولویت مهم زندگی شما را در نظر نمی‌گیرد و یا کاملاً در جهت خلاف اولویت زندگی شماست دست از آن کار بکشید و کاری کنید که با اولویت شما سازگار باشد. باید در جهتی قدم بردارید که رابطه زناشویی خود را معنی دار کنید این اولویت شماست. نمی‌توانید یک روز داغ و روز دیگر سرد باشید، نباید به امید و انتظار بنشینید تا ببینید چه اتفاقی خواهد افتاد. بی حالی، رخوت، دست روی دست گذاشتن و به انتظار نشستن کاری صورت نمی‌دهد مهم این است متعهد شوید کاری صورت دهید تا به خواسته خود برسید.

واقعیت این است که نمی‌توانید احساس سعادت کنید مگر آنکه دست به عمل بزنید. اگر احساس می‌کنید که از تبسم و خنده همسرتان لذت می‌برید کاری کنید که او را به تبسم وادار کند. کاری را که خواسته ی شما را برآورده می‌کند انجام دهید

مدیریت بر رفتار

کار دومی که باید صورت دهید، این است که راه‌تان را به سوی سعادت و خوشبختی هموار کنید و البته تنها در صورتی می‌توانید در جهت سعادت و خوشبختی قدم بردارید که برایتان مشخص باشد که شادی و سعادت، برای شما چه معنا و مفهومی باشد. به طور کلی اشخاص مکدر تولید تکدر می‌کنند و افسرده‌ها دیگران را افسرده می‌سازند. اگر کسانی که مکدرند کارهای جالب تر انجام دهند برداشت و تجربه شان از زندگی تغییر می‌کند و اگر افسرده‌ها با زندگی شاداب تری برخورد داشته باشند، شاداب می‌شوند.

واقعیت این است که نمی‌توانید احساس سعادت کنید مگر آن که دست به عمل بزنید. اگر احساس می‌کنید که از تبسم و خنده همسرتان لذت می‌برید کاری کنید که او را به تبسم وادار کند. کاری را که خواسته ی شما را برآورده می‌کند انجام دهید. در زندگی باید روحیه عمل گرا داشته باشید و آنچه را که آموخته‌اید به عمل در آورید. مطمئن باشید همسرتان هم متوجه این موضوع خواهد شد.

برای این که احساس عشق کنید و برای این که احساس کنید تحسین می‌شوید، باید به بیان آن بپردازید. اگر همسرتان مجبور به ذهن خوانی باشد تا با احساس شما آشنا شود، بدانید که از روی تنبلی کاری را انجام داده‌اید که به احتمال زیاد به نتیجه دلخواه هم نمی‌رسید. برای مثال نشان دادن تعهد اقدامی است که به همسرتان می‌گوید و به او اطمینان می‌دهد با بروز نخستین اختلاف زندگی زناشویی شما متلاشی نمی‌شود. رفتارتان نشان می‌دهد که تعهد شما بی قید و شرط است.

شما رفتارتان به گونه‌ای است که به همسرتان می‌گویید که نمی‌خواهید جز او با کسی همسفر شوید. می‌گویید سعادت خود و همسرتان را می‌خواهید و قصد ندارید که به عمد به او لطمه بزنید، می‌گویید که در صورت نیاز در کنارش خواهید ماند، باور کنید و به شکلی رفتار نمائید که انگار رابطه بهتری اتفاق خواهد افتاد و سرانجام اینکه این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید: بهترین نشانه ی رفتار آینده رفتار گذشته است چرا که روزها تبدیل به هفته‌ها و هفته‌ها تبدیل به ماه‌ها می‌شود، بگذارید از شما سابقه خوب، مثبت و مفیدی بر جای بماند.

سمیه زادهوش

منبع: بخش خانواده ایرانی تبیان