مشکل بی‌توجهی زن و مرد نسبت به یکدیگر، از دو اصل اساسی ذیل ناشی می‌شود:

– تربیت نادرست زن یا مرد

– عکس العمل و تقابل به مثل نسبت به رفتار زن یا مرد

در زمینه اصل اول که بیشتر نمود پیشگیری دارد، بایستی والدین را با اصول و شیوه‌های تربیتی صحیح آشنا ساخته و در این مسیر رهنمون بود تا بدین طریق، فرزندان با هنر درست زیستن و مهارت حل مسئله آشنا شوند. اما در اینجا برای زوجینی که با این مسئله همسر، به لحاظی تربیتی، مشکل دارند توصیه می‌شود مستاصل نشوند و آگاه به این مطلب باشند که همسرشان به دلیل شرایط تربیتی نادرست، مرتکب چنین رفتارهایی می‌شود و ذاتا این چنین نیستند؛ لذا، همسرتان با قدری تحمل و صبر شما قابل تغییر است و شما می‌توانید یادگیری‌زدایی کرده و رفتارهای جدید را به او بیاموزید، در فضای بدون تحقیر و سرزنش، فقط درباره مشکل با او گفتگو کنید و به او بگویید حاضر هستید در رفع این مسئله به او کمک کنید و این ادعا را در عمل ثابت نمایید. اما در مورد اصل دوم، آگاهی از راهکارهای مواجه و حل و فصل مشکل و کاربرد آنها ضروری به نظر می‌رسد.

زوجین درگیر با این معضل، بهتر است تدابیر ذیل را برای رفع مشکل بین یکدیگر به کار گیرند:

– رجوع و بازنگری رفتار و نوع ارتباط خود با همسرتان را، در اولین اولویت اصلاح رابطه‌تان قرار دهید. بدون سوگیری و پیشداوری، به عبارتی به صورت عادلانه و منصفانه، خود و رابطه‌تان را با پرسش و پاسخ‌های از قبیل: ” آیا رفتار من سبب بی‌توجهی همسرم شده است؟!، کدام رفتار من باعث آن شده است؟ چه موقع و در چه شرایطی آن رفتار را انجام دادم؟ عکس العمل همسرم چه بود؟ و …” محک بزنید و نقاط ضعف و قوت خود و همسرتان را بیابید.

نکته: توصیه می‌شود هر یک از زوجین، ابتدا به طور انفرادی، خود را در محکمه‌ای که در ذهن دارند، به قضاوت بنشانند و پس از یافتن ریشه مشکل و آگاهی از درجات قصور خود و همسر و نحوه واکنش هر یک از طرفین، آن را در محفلی دوستانه و بی‌غرضانه داوری کرده و حل نمایند.

نکته: برای کسب نتیجه مثبت، توصیه می‌شود: قصور و کوتاهی خود را به پای دیگری ننویسید و هر یک از طرفین شجاعانه و با جرات عیوب و کاستی خود را بپذیریند و درصدد رفع آن برآیند.

– یادتان باشد دومین اصل موفقیت، هنر شما و همسرتان در گفتگوی موثر است. رعایت نکات ذیل ضمن گفتگو ضروری است:

رجوع و بازنگری رفتار و نوع ارتباط خود با همسرتان را، در اولین اولویت اصلاح رابطه‌تان قرار دهید

* زمان و شیوه بیان بسیار مهم است. در یک زمان مناسب با لحن آرام به گفتگو بپردازید.

*هرگز در بیان ایرادات و اشتباهات همدیگر، از ضمیر تو استفاده نکنید. شما بهترین ضمیر خطاب در چنین مواقعی است و قدرت اثرپذیری و نفوذ کلام شما را صد برابر می‌کند، چرا که شما با بیان این واژه سحرآمیز، حس انتقاد و تخطئه کردن را در طرف مقابلتان ایجاد نمی کنید.

* هرگز از عباراتی استفاده نکنید که منزلت و شان شخصیتی و خانوادگی یکدیگر را زیر سوال ببرد.

* جدا از سرزنش، از مقایسه منفی و تهدید بپرهیزید.

* دلخوری‌ها، دل‌مشغولی‌های ذهنی، نیازها و خواسته‌هایتان را بیان کنید اما از عبارات داوری کننده، انتقادآمیز اجتناب کنید.

*هیچ وقت یکدیگر را محکوم نکنید و مسبب بی‌توجهی خود قلمداد نکنید.

*صادقانه صحبت کنید و بدون هیچ رو دربایستی و با حفظ حریم و احترام، اندیشه و احساس خود را راجع به بی‌توجهی بیان کنید و از او نیز بخواهید چنین کند.

– از همسرتان بخواهید به شما بگوید: از نظر او کدام رفتار شما بی‌توجهی قلمداد می‌گردد و چه رفتاری انجام دهید برای او به منزله توجه و ارادت است.

– قبل از تصمیم‌گیری بیندیشید و به دنبال یک راه حل اساسی باشید و احساساتی اندیشه و رفتار نکنید.

– در فکر سازندگی باشید نه تخریب زندگی. برخی مواقع مشاهده می‌شود که یکی از زوجین برای خاتمه دادن به مسئله، سکوت اختیار کرده و یا گاهی اوضاع را متشنج می‌سازند و با پاک کردن صورت مسئله، مشکل را پابرجا و پایدار باقی می‌گذارند، زوجین عاقل سعی می‌کنند با کوشش و خطا راه حلی قطعی بیابند نه راه حل موقت و یا گاهی پایداری شرایط نامناسب و یا وخیم‌تر شدن آن.

– لجبازی نکنید و از طفره رفتن و امتناع از پذیرش قصور خود بپرهیزید .

– اگر گفته‌های همسرتان حقیقت داشت، با کمال میل آن را بپذیرید و از عذرخواهی کردن نهراسید و به او قول دهید با کمک او و ممارست خود سعی خواهید کرد در رفتار خود بازنگری و تغییر ایجاد کنید.

– اگر طرح مسئله به صورت مستقیم ممکن نباشد، با کمک فردی که امین و عاقل و ماهر است مسئله را مطرح کنید و با مشورت او و با کمک یکدیگر مشکل را حل کنید. در صورت لزوم برای مشاوره به فردی امین و کاردان مراجعه کنید.

در نهایت باید یاد آور شویم تغییر، کاری است بسیار صعب و دشوار، اما اگر شما و همسرتان بخواهید پیمودن این مسیر بسیار سهل و آسان است؛ البته به دو شرط، یکی آن که همراه و پشتیبان یکدیگر باشید، دیگر آن که صبور و بردبار. با اجرای این دو شرط، خواهید دید که سرانجام به سود شماست و همسرتان نیز از تغییر رفتار شما استقبال خواهد کرد و آرام آرام، عکس العمل منفی خود را درست خواهد نمود.

منبع: تبیان؛ نسرین صفری