هیچکس نیست که ناراحتى و گرفتارى و درددل نداشته باشد. هر کسى دوست دارد، غمخوار و محرم رازى پیدا کند، گرفتاریهاى خویش‏ را برایش شرح بدهد. و بدینوسیله غمی‌ از دل خودش برداشته، آرامش خاطرى بدست آورد. لیکن هر سخن، جایى و هر نکته، مقامی‌ دارد. براى درددل نیز موقعیت مناسب لازم‏است. در هر جا و هر زمان و با هر شرایطى نباید شکایت را شروع کرد. خانم‌هایی که از رموز معاشرت و آداب شوهردارى‏ بی‌اطلاعند، آن قدر ظرفیت و حوصله ندارند که مشکلات را تحمل نمایند و درددلها را تا موقع مناسب به تاخیر بیاندازند.

خانم گرامی‌! براى رضاى خدا و براى حفظ شوهر و خانواده‌‏ات‏ از این شکایت‌های بیجا دست‏ بردار، زیرک و دانا و ‏وقت‏شناس باش. اگر هم واقعا درددل دارى، قدرى صبر کن تا شوهرت ‏استراحت کند، آن گاه که موقعیت‏ مناسبی‌ پیدا شد، می‌توانى مطالب لازم و ضرورى را به عنوان مشورت نه‏ اعتراض، با او در میان بگذارى و در صدد چاره‌جویى بر آیید. پیغمبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: هر زنی که به وسیله زبان‏، شوهرش را اذیت کند، نمازها و سایر اعمالش قبول نمی‌شود، و لو هر روز، روزه باشد و شبها را براى تهجد و عبادت برخیزد، و بنده‏‌هایى آزاد کند و ثروتش را در راه خدا انفاق نماید. زنی که بد زبان باشد و بدینوسیله‏ شوهرش را بیازارد، نخستین کسى است که داخل دوزخ میشود. (۱)

ایجاد ارتباط رضایت‏بخش با همسر، موجب خواهد شد که زن یا مرد، در مقابله با مشکلات قدرت و توان بیشترى داشته باشند.

رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: هر زنی که شوهرش را در دنیا اذیت کند، حور العین به او می‌گویند: خدا ترا بکشد! شوهرت را اذیت نکن. این مرد از شما نیست و لیاقت او را ندارید، به زودى از شما مفارقت نموده به سوى ما می آید. (۲) اگر خانم‌ها می‌خواهند توجه ‏شوهر را جلب نموده، خودشان را محبوب و زحمتکش و خیرخواه جلوه‏ دهند، مطمئن باشند که نتیجه معکوس خواهند گرفت و نه تنها محبوبیتى پیدا نمی‌کنند بلکه مبغوض شوهر واقع خواهند شد.

یک پزشک در دادگاه می‌گوید: «در تمام مدت زندگى ما، همسرم‏ حتى یکبار رفتارى که شایسته یک زن خوب و کدبانو است نداشت. خانه‏ ما همیشه نامرتب و درهم است. فریادها و بهانه‏‌جوئی‌ها و دشنام‌هاى زننده‌ ‏او، مرا به ستوه آورده است. آنگاه حاضر می‌شود با پرداخت پنجاه هزار تومان پول، از شر او خلاص شود و با خوشحالى می‌گوید: راستش را بخواهید اگر تمام ثروت و حتى مدرک پزشکی‌ام را می‌خواست، می‌دادم تا زودتر خلاص ‏شوم.»(۳)

زن و شوهرى که با شور و شوق به تداوم زندگى مشترک‏شان فکر می‌کنند، با همدیگر یکرنگ و صادق‏اند. اما یکى از مواردى که موجب آسیب‏‌هاى جدى به ارتباط زن و شوهر می‌‏شود، این است که زن یا مرد و یا هر دو طرف، احساس نمایند همسرشان نسبت به وى بی‌‏توجه شده و یا علاقه‌‏اش کم شده است. چنین تصورى، احساس بی‌‏ارزشى و پوچى را در افراد به وجود خواهد آورد. بسیارى از افرادى که به همسر خود بی‌‏توجهى نشان می‌‏دهند، دلیل رفتارهایشان را گرفتاری‌هاى روزمره می‌‏دانند در حالى که ایجاد ارتباط رضایت‏بخش با همسر، موجب خواهد شد که زن یا مرد در مقابله با مشکلات، قدرت و توان بیشترى داشته باشند. در این میان و براى جلوگیرى از ایجاد تنش و اختلاف، ابراز علاقه زوجین نسبت به یکدیگر، بسیار مهم و حیاتى می‌‏باشد. البته ابراز علاقه در هر دوره‌‏اى می‌‏تواند شکلى متفاوت داشته باشد. مثلاً شاید در زمانى که امکان آن فراهم بوده است، زن و شوهر هر هفته با یکدیگر به میهمانى می‌‏رفتند اما شاید امروز زن و یا شوهر، دوست داشته باشند بیشتر با طرف مقابل‏شان حرف بزنند.

اگر می‌‏خواهید لذت بیشترى از زندگى مشترک‏تان ببرید به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱ـ از ابراز علاقه به همسرتان خجالت نکشید. ابراز علاقه، نشانگر میزان دوست داشتن و محبت شما نسبت به همسرتان می‌‏باشد.

۲ـ نگویید علاقه‏‌ام را با رفتارم نشان می‌‏دهم. براى ابراز علاقه، باید از کلمات زیبا و محبت‏‌آمیز استفاده کرد.

۳ـ هرگز اجازه ندهید مشکلات زندگى، شما را از همسرتان دور سازد. مشکلات، همیشه خواهند بود.

۴ـ در هر حال و در هر حالت، ابراز علاقه و عشق به همسر، بهترین و والاترین هدیه به اوست. این هدیه را از وى دریغ ننماید.

در این میان، زن و شوهر باید به اصل تفاوت‏هاى فردى حتما معتقد باشند و بر این باور باشند که زن و مرد دو موجودند که از نظر هوش، استعداد، علایق، خصایص جسمانى و اخلاقى تفاوت‏‌هایى با هم دارند. زن و مرد باید حداکثر توافق را میان خصایص خود و همسرشان را برقرار نمایند و وجود هم را مکمل و متمم بدانند.
پیغمبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: هر زنی که به وسیله زبان‏ شوهرش را اذیت کند نمازها و سایر اعمالش قبول نمی‌شود.

براى این که همسران با یکدیگر مدام در حالت مهر و محبت به سر می‌‏برند، باید به تمایزات خود با طرف مقابل‏شان به دیده احترام بنگرند. همه انسان‏ها نیازمند داشتن یک هویت مستقل که همانا تفاوت‏‌هاى فردى میان آنها می‌‏باشد، هستند.

همسران می‌‏توانند زندگى بسیار شیرین و لذت‏بخشى داشته باشند به شرط این که از داد و ستد عاطفى به شیوه‏‌هاى قلبی‌، کلامی‌ و عملى استفاده نمایند و به همسر و شریک زندگى خود، ابراز محبت کنند، همسر خود را قلبا دوست داشته باشند و با زبان و عمل، این امر را ثابت نمایند. هر جا قدم می‌گذارید، بذر عشق بپاشید و قبل از همه در خانه خودتان. به فرزندان و به همسر خود، عشق بورزید… نگذارید که او از پیش شما برود مگر این که خوش‌تر و امیدوارتر از وقتی باشد که نزد شما می‌آید.

پی‌نوشت‌ها

۱-بحار ج ۷۶ ص ۳۶۳٫

۲-محجه البیضاء ج ۲ ص ۷۲٫

۳-اطلاعات شماره ۱۳۶۸۹

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سایت حوزه