هیچکس نیست که ناراحتى و گرفتارى و درد دل نداشته باشد. هر کسى دوست دارد غمخوار و محرم رازى پیدا کند، گرفتاری هاى خویش‏ را برایش شرح بدهد و بدین وسیله غمى از دل خودش برداشته آرامش خاطرى بدست آورد. لیکن هر سخن جایى و هر نکته مقامى دارد. براى درد دل نیز موقعیت مناسب لازم‏ است.

در هر جا و هر زمان و با هر شرایطى نباید شکایت را شروع کرد. خانم هایی که از رموز معاشرت و آداب شوهردارى ‏بى‏ اطلاعند، آن قدر ظرفیت و حوصله ندارند که مشکلات را تحمل نمایند و درددل ها را تا موقع مناسب به تاخیر بیاندازند. خانم گرامى، براى رضاى خدا و براى حفظ شوهر و خانواده ‏ات ‏از این شکایت های بی جا دست‏ بردار، زیرک و دانا و ‏وقت‏ شناس باش.

اگر هم واقعا درد دل دارى قدرى صبر کن تا شوهرت‏ استراحت کند آنگاه که موقعیت‏ مناسبى پیدا شد می توانى مطالب لازم و ضرورى را به عنوان مشورت نه ‏اعتراض، با او در میان بگذارى و در صدد چاره جویى بر آیید.

پیغمبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: هر زنی که به وسیله زبان،‏ شوهرش را اذیت کند نمازها و سایر اعمالش قبول نمی شود، و لو هر روز روزه باشد و شب ها را براى تهجد و عبادت برخیزد، و بنده‏ هایى آزاد کند و ثروتش را در راه خدا انفاق نماید. زنی که بد زبان باشد و بدین وسیله ‏شوهرش را بیازارد نخستین کسى است که داخل دوزخ می شود.

ایجاد ارتباط رضایت‏بخش با همسر موجب خواهد شد که زن یا مرد در مقابله با مشکلات قدرت و توان بیشترى داشته باشند.

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: هر زنی که شوهرش را در دنیا اذیت کند حور العین به او می گویند: خدا تو را بکشد. شوهرت را اذیت نکن. این مرد از شما نیست و لیاقت او را ندارید به زودى از شما مفارقت نموده به سوى ما می آید.

اگر خانم ها می خواهند توجه‏ شوهر را جلب نموده خودشان را محبوب و زحمتکش و خیرخواه جلوه ‏دهند، مطمئن باشند که نتیجه معکوس خواهند گرفت. نه تنها محبوبیتى پیدا نمی کنند بلکه مبغوض شوهر واقع خواهند شد.

یک پزشک در دادگاه می گوید: «در تمام مدت زندگى ما، همسرم‏ حتى یکبار رفتارى که شایسته یک زن خوب و کدبانو است نداشت. خانه ‏ما همیشه نامرتب و درهم است. فریادها و بهانه‏ جوئی ها و دشنام هاى زننده ‏او مرا به ستوه آورده است. آنگاه حاضر می شود با پرداخت پنجاه هزار تومان پول از شر او خلاص شود و با خوشحالى می گوید راستش را بخواهید اگر تمام ثروت و حتى مدرک پزشکی ‏ام را می خواست می دادم تا زودتر خلاص ‏شوم.»

زن و شوهرى که با شور و شوق به تداوم زندگى مشترک‏شان فکر می ‏کنند، با همدیگر یکرنگ و صادق ‏اند. اما یکى از مواردى که موجب آسیب‏ هاى جدى به ارتباط زن و شوهر می شود، این است که زن یا مرد و یا هر دو طرف احساس نمایند همسرشان نسبت به وى بى‏ توجه شده و یا علاقه‏ اش کم شده است.

چنین تصورى احساس بی ارزشى و پوچى را در افراد به وجود خواهد آورد. بسیارى از افرادى که به همسر خود بی ‏توجهى نشان می دهند دلیل رفتارهایشان را گرفتارى‏ هاى روزمره می دانند در حالى که ایجاد ارتباط رضایت‏بخش با همسر موجب خواهد شد که زن یا مرد در مقابله با مشکلات قدرت و توان بیشترى داشته باشند.

در این میان و براى جلوگیرى از ایجاد تنش و اختلاف ابراز علاقه زوجین نسبت به یکدیگر بسیار مهم و حیاتى می ‏باشد. البته ابراز علاقه در هر دوره ‏اى می ‏تواند شکلى متفاوت داشته باشد. مثلاً شاید در زمانى که امکان آن فراهم بوده است، زن و شوهر هر هفته با یکدیگر به میهمانى می رفتند اما شاید امروز زن و یا شوهر دوست داشته باشند بیشتر با طرف مقابل‏شان حرف بزنند.

اگر می خواهید لذت بیشترى از زندگى مشترک‏تان ببرید به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱ـ از ابراز علاقه به همسرتان خجالت نکشید. ابراز علاقه نشانگر میزان دوست داشتن و محبت شما نسبت به همسرتان می باشد.
۲ـ نگویید علاقه ‏ام را با رفتارم نشان می دهم. براى ابراز علاقه باید از کلمات زیبا و محبت‏ آمیز استفاده کرد.
۳ـ هرگز اجازه ندهید مشکلات زندگى، شما را از همسرتان دور سازد. مشکلات همیشه خواهند بود.
۴ـ در هر حال و در هر حالت ابراز علاقه و عشق به همسر، بهترین و والاترین هدیه به اوست. این هدیه را از وى دریغ ننماید.

در این میان زن و شوهر باید به اصل تفاوت‏ هاى فردى حتما معتقد باشند و بر این باور باشند که زن و مرد دو موجودند که از نظر هوش، استعداد، علایق، خصایص جسمانى و اخلاقى تفاوت ‏هایى با هم دارند.

زن و مرد باید حداکثر توافق را میان خصایص خود و همسرشان را برقرار نمایند و وجود هم را مکمل و متمم بدانند. پیغمبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: هر زنی که به وسیله زبان‏ شوهرش را اذیت کند نمازها و سایر اعمالش قبول نمی شود.

براى اینکه همسران با یکدیگر مدام در حالت مهر و محبت به سر می برند باید به تمایزات خود با طرف مقابل‏شان به دیده احترام بنگرند. همه انسان ‏ها نیازمند داشتن یک هویت مستقل که همانا تفاوت‏ هاى فردى میان آنها می ‏باشد، هستند.

همسران می توانند زندگى بسیار شیرین و لذت‏بخشى داشته باشند به شرط اینکه از داد و ستد عاطفى به شیوه‏ هاى قلبى، کلامى و عملى استفاده نمایند و به همسر و شریک زندگى خود ابراز محبت کنند، همسر خود را قلبا دوست داشته باشند و با زبان و عمل این امر را ثابت نمایند.

هر جا قدم می گذارید بذر عشق بپاشید و قبل از همه در خانه خودتان. به فرزندان و به همسر خود، عشق بورزید… نگذارید که او از پیش شما برود مگر اینکه خوشتر و امیدوارتر از وقتی باشد که نزد شما می آید

منبع: آئین همسرداری یا اخلاق خانواده؛ ابراهیم امینی