بدون شك مرقد مطهر امامزاده حسين (ع) در شهر جوپار ، پيشنه جوپار را تأييد مى كند . وقتى كه اسم جوپار برده مى شود ، نام امامزاده حسين (ع) در ذهن انسان تداعى مى شود.

شاهزاده ی جوپار يکي از بقاع متبرکة بخش جوپار از توابع کرمان است. ارزش زيارتى آن برابر شاه‌چراغ در شيراز گزارش شده است. اين امام‌زاده معمارى و بناى جالب توجهى دارد.

گنبد آبى رنگ آن با خط هاى سفيد كه شكل هاى هندسى منظمى را به وجود آورده است مانند نگينى در وسط شهر مى درخشد .

درختهاي وسط آن و اتاقهاى دور تا دور آن جلوه خاصى را به اين مكان بخشيده و كاشى كارى و آئينه كارى داخل رواق ها فضاهاى روحانى بر اين محل حاكم كرده است .

بناي اين زيارتگاه به دورة صفويه مربوط است که ‌اين بنا در طول دوران مختلف مورد مرمت قرار گرفته و گچ‌بری‌ها، مقرنس، رواق‌ها، ايوان و درب‌ها در سال 1354 نصب شده است.

از جمله الحاقات اين بنا کاروان‌سرايي است که در مجاورت و متصل به بقعه ساخته شده است.

ساختمان اين امام‌زاده در فضاى مشجّرى قرار گرفته و از زيارتگاه‌هاى معتبر کرمان محسوب مى‌شود.

بناي شاهزاده حسين متشکل از حسینیه ، سقاخانه ، بازارچه ، دو زائرسرا ، حياط، حرم، گنبد ، رواق و… مي‌باشد. از تزئينات جالب توجه دورة صفوية آن کاربندي رواق اطراف حرم را مي‌توان نام برد .

زائر سرا ی قديمى در دو طبقه بنا شده وجود حوض و درختهايى در وسط آن و اتاقهاى دور تا دور آن جلوه خاصى را به اين مكان بخشيده است.

اين گنبد با الهام از سبک معماري و طرح گنبد ماهان ساخته شده است.

اصل بقعه 35/37 متر، چهار رواق زيبا در شرق، غرب، شمال و جنوب (4 ايوان)، اصل مرقد 10/10 متر مربع با ارتفاع 7 متر ، قطر گنبد 7 و نيم متر و ارتفاع 10 و نيم متر است.

هم اکنون اكثر اراضی اطراف حرم خريداری و طرح جامع بقعه در حال تهيه است.

داخل ضريح قبر سه امامزاده كه از فرزندان امام موسى بن جعفر (ع) مى باشند ديده مى شود .

امامزاده حسين ،امامزاده قاسم و امام زاده عبدالله(عليهم السلام) از سال تولد و شهادت امامزاده ها اطلاعى در دست نيست ولى مى توان گفت در حدود سالهاى بعد از شهادت امام رضا (ع) در اين محل به شهادت رسيده اند.

شهرت محل مربوط به فرزند امام موسی كاظم (ع) است، اما كاتب كتب مزارات استان كرمان كه اخيراً تاليف شده و در حال طی مراحل چاپ است. معتقد است با همين تشابه اسمی مزاراتی در شيراز، بهبهان، طبس، قزوين و كوفه وجود دارد كه هر كدام جای بحث مجزا دارد.

شخصيت مدفون در اين مكان را «حسين بن حسين بن زيد» شهيد بن امام علی بن الحسين السجاد(ع) می‌داند.

تاريخ شهادت آن بزرگوار مربوط به سال‌های 200 هجری قمری است همچنين وی به دستور «هرثمه بن اعين» حاكم خراسان و كرمان به شهادت رسيد.

بقعه متبركه شاهزاده حسين جوپار(ع) كرمان که ميعادگاه عاشقان خداجو مى باشد در روزهای خاص حدود 50 هزار نفر و در روزهای عادی 15 هزار نفر زائر دارد.