به نقل از كتاب دائرة المعارف شجره آل رسول(ص) جلد سوم نوشته سيد‌علی موسوی نژاد به معرفی اين امامزاده پرداخت و گفت:

اين امامزاده در ميان عام به بقعه «آقای شهدا» شهرت دارد و مدفن مطهرش در جانب شرقی قبرستان قديم و جديد روستای ديل از توابع بخش مركزی شهرستان گچساران واقع شده است.

بنای اين بقعه دارای طرح چهار گوش نامنظم با شش ستون عمودی مركب از پيش ايوانی، رواق و صحن نسبتاً بزرگی است كه در وسط آن مرقد مطهر شخصيت صاحب بقعه مدفون شده است.

همچنين برفراز گنبد مخروطی به ارتفاع بيش از 5 متر استوار شده كه در سه طرف گردونه آن دريچه‌هايی جهت عبور نور تعبيه شده است.

به نظر می‌رسد در اوايل سده اخير بنای اوليه ساختمان اين زيارتگاه كه قدمت ديرينه‌ای داشته است توسط متوليان آن با ساخت و سازهای سنتی متحول و اثر معماری بنای قديم را از دست داده باشد.

در وضعيت فعلی ساختمان اين زيارتگاه در سال 1377 (هـ.ش) توسط متولی با مشاركت مردمی تخريب و بنای جديد آن با استفاده از فوندانسيون و پايه‌كوبی فلزی در فضای بيشتری با سيمان و آجر تجديد بنا و در محل صحن آن شبستانی بزرگ كه بر فراز آن گنبدی رفيع و در دو جانب آن دو گلدسته به ارتفاع بيش از 6 متر ايجاد شده است.به اعتبار اعتقاد محلی و اقوال ساكنان منطقه‌ای به ابراهيم شهرت دارد كه خود و همراهان از انصار و از طريق بلاد فارس به اين منطقه پناهنده شده است كه در نهايت در مكان فعلی مدفون می‌باشد.

منبع: اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد