اشاره:

جریان احمد بصری به دلیل اینکه ادعای دروغین دارد، برای اثبات این ادعا گرفتار تنقض گویی شده است. اگر کسی از گذشته وحال جریان یمانی خبر داشته باشد، با سیلی از اشکالات شرعی، عرفی و عقلی ونیز تناقضات آشکار و ابهامات زیاد مواجه می شود.  در این مقاله به بخشی از اشکالات اشاره شده است.

 

 

۱. بنا بر شهادت افراد مطّلع وآگاه، مدّعی جریان یمانی شخصی به نام احمد اسماعیل گاطع صیمری از طایفه صیامر منطقه زبیر است. این طایفه از بنی هاشم نیستند. امّا با این حال نامبرده با پوشیدن عمامه سیاه ویدک کشیدن عنوان سید احمد، خود را سیّد واز بنی هاشم معرفی کرده است. قطعاً این کار از باب دروغگویی و فریب دیگران شرعاً حرام است.

۲.در فیلمی که از او در ابتدای کار پخش شده است، می‌گوید: من یک روستایی ساده هستم وهیچ گونه ادّعایی ندارم. امّا در عین حال می گوید: خدا مرا برگزیده وائمه همراه من هستند. ومن صاحب نفس مطمئنه ام. ونور سراسر وجود مرا فرا گرفته و …… قطعاً این ادّعاهای بزرگ با بی ادّعا بودنش در تناقض است.

۳. در همان فیلم، وقتی به عربی فصیح تکلم می کند، در لحن کلام او اشتباهات زیاد ( نحوی و صرفی ) وجود دارد، که نشان می‌دهد سواد کافی ندارد. این واقعیت با ادّعاهای بزرگی که دارد سازگار نیست.

۴. احمد اسماعیل گاطع از یک سو ادّعای فرزندی امام زمان (عج) می کند، واز سوی دیگر ادّعا می کند که برای اولین بار امام زمان (عج) را در عالم خواب، وسپس در ماه شعبان ۱۴۲۰ ق ( مصادف ۱۳۷۸ ش ) امام زمان را در برای دومین بار در بیداری دیده است ! یعنی آن زمان که از عمر او بیش از ۲۵ سال گذشته است. چطور امکان دارد فرزند امام زمان تا آن موقع بابای خود را ندیده باشد ؟!

۵. وی با وجود ادّعای فرزندی امام زمان (عج)، امّا خود را احمد بن الحسن می نامد. در حالی که می بایست خود را « احمد بن محمد » می نامید. چون نام امام زمان حسن نیست. بلکه حسن نام پدر امام زمان است. گویا « قاعده دروغگو فراموشکار است » در این جا جریان دارد.

۶. وی خود را یمانی می داند وروایاتی را که درباره خروج یمانی صادر شده، بر خود منطبق می داند. در حالی که در روایات آمده است:

یمانی، خراسانی وسفیانی در یک سال ویک ماه ویک روز خروج می کنند  وپس از چند ماه در همان سال امام زمان (عج) هم قیام می کند. مدّعی یمانی نزدیک ده سال است که خروج کرده، در حالی که نه خراسانی ونه سفیانی، نه درآن زمان، ونه حالا خروج نکرده، وهنوز هم امام زمان قیام نفرموده است !

۷. وی در عین این که خود را فرزند امام زمان وسید هاشمی می داند، خود را یمانی نامیده است. در حالی که این دو عنوان یمانی وهاشمی، آن هم برای کسی که اهل عراق است، قابل جمع نیست؛ زیرا یمانی ظهور در این دارد که اهل یمن است. در حالی که وی به اعتبار محل تولد ونشو و نما عراقی است. البته گویا خود متوجه این تناقض شده، لذا با این مغالطه، این لقب را توجیه نموده است، که چون مکّه از تهامه است. وتهامه از یمن است، پس محمد وآل محمد(ص) همگی یمانی هستند.

وجه مغالطه بودن توجیه فوق این است، که تهامه یک منطقه جغرافیایی است که از شمال جزیره العرب یعنی بالاتر از مکه و مدینه آغاز می شود، وجنوب آن به یمن می رسد. بنابراین مکه و مدینه جزء تهامه است. ویمن هم از تهامه است، ولی تهامه از یمن نیست. بلکه یمن در جنوب جزیره العرب قرار دارد وشامل شمال و میانه جزیره العرب نیست. بنابراین محمد وآل محمد(ص) حجازی وتهامی هستند، امّا یمانی نیستند.

اصولاً مردم عرب به دو دسته عدنانی و قحطانی تقسیم شده اند. مقصود از عرب عدنانی خصوص قریش، واز جمله بنی هاشم است. در حالی که عرب قحطانی فقط اعرابی را شامل می شود که ریشه آن ها از یمن است. وبه هیچ وجه به عرب عدنانی، یمانی گفته نمی شود.

۸. وی در پیامی که به مردم عراق فرستاده، از یک سو ادّعا می کند، که من از طرف امام زمان (عج) وبا تأیید جبرئیل و میکائیل آمده ام، بنابراین پیروزی او با امدادهای غیبی باید حتمی باشد، در حالی که از مردم عراق طلب نصرت می کند، و می گوید که اگر نصرتم ندهید، شما سابقه بی وفایی نسبت به مسلم بن عقیل را داشتید. وبدین صورت خود را به مسلم بن عقیل تشبیه می کند. همان مسلمی که پیروزی ظاهر او و یاری جبرئیل ومیکائیل در حق او منتفی بود. واین تناقض دیگری است.

۹. وی به خواب های خودش وخواب های دیگران استناد می کند، در حالی که خواب در مسائل شرعی وعقیدتی برای دیگران هیچ گونه حجیّت واعتباری ندارد. هیچ پیامبر وولی اللهی حقانیت خود را با خواب اثبات نکرده است. مخصوصاً که خواب صرف ادّعا است. وامکان دارد آدم دروغگو هم ادّعای آن را بکند.

۱۰. استناد دیگر او به وقوع حوادث آینده، مثل سقوط صدام هم مضحک است. زیرا این پیشگویی توسط هر آدم آگاه به مسایل سیاسی امکان پذیر است، واختصاص به نامبرده ندارد. مخصوصاً که قبل از همه امام خمینی (ره) فرموده بود: صدّام رفتنی است!

۱۱. آمادگی برای مناظره ومباهله با علمای شیعه، سنی، یهودی، ونصرانی هم صرف ادّعا است، وهیچ چیزی را ثابت نمی کند. بله، اگر مناظره ومباهله صورت گرفت، وطرف مقابل، که دارای صلاحیت علمی باشد، محکوم شده ویا عذاب الهی بر او نازل گردید، آن گاه قابل استناد است. در حالی که این اتفاق برای مخالفین جریان یمانی پیش نیامده است.

۱۲. درباره استناد جریان یمانی به احادیث که قبل از این مفصّلاً توضیح داده شد. احادیث مورد ادّعا ربطی به مدّعای او ندارد. چون احادیث می گوید: مهدیین بعد از ظهور ووفات امام زمان (عج) می آیند نه قبل از او. در حالی که مدعی جریان یمانی می گوید الآن من وصیّ امام زمان هستم !

معلوم است که وصی باید بعد از مرگ مُوصی وارد عمل شود، نه در حال حیات مُوصی وقبل از مرگ او !

۱۳. مدّعی جریان یمانی در تبلیغات خود مرتباً بر علیه علمای دین، حوزه علیه ومراجع تقلید هتّاکی و جسارت می کند، وصریحاً می گوید: که ما آمده ایم که وساطت علماء بین مردم ودین وخدا را حذف کنیم. در حالی که این حرف بر ضد تعالیم اهل بیت:است. چون از دیدگاه تعالیم اهل بیت:، واسطه مردم واهل بیت، علماء هستند، وفقهای ربّانی مراجع دینی مردم هستند. امام صادق (علیه‌السلام) می فرماید: «فأمّا من کان من الفقهاء صائناً لنفسه محافظاً لدینه مخالفاً لهواه مطیعاً لامر مولاه فللعوام ان یقلّدوه»[۱]. در توقیع منسوب به امام زمان (عج) آمده است: « وامّا الحوادث الواقعه فارجعوا فیها الی رواه احادیثنا فانّهم حجّتی علیکم وانا حجه الله ».

۱۴. جریان یمانی در امر ضدیت با علماء، از تبلیغات سوء گذشته، وارد فاز عملی ونظامی شده است. لذا در جریان توطئه ترور علمای نجف که در عاشورای سال ۱۳۸۵ ش توسط جریان « جند السماء » برنامه ریزی شده بود، مشارکت داشته و ۲۰۰ نفر از آن ها به هلاکت رسیدند.

از این واقعیت، این نتیجه بدست می آید که آن ها پادوی استعمار در مبارزه با روحانیت. یعنی مهم ترین سنگر مقاومت اسلامی در مقابل استعمار، می باشند.

۱۵. استفاده از ستاره داود که آرم مخصوص صهیونیست‌‌ها می‌باشد، نشان دیگری از وابستگی این جریان به استعمار است.

۱۶. حضور افرادی با سابقه بعثی بودن در تشکیلات جریان یمانی، از قبیل: سالم عبد حسن، وحسن الحمامی ( رهبر مذهبی گروه که دستگیر هم شده است )، وهمین طور برادر احمد اسماعیل گاطع که از افسران حزب بعث بوده، نشانه دیگری از وابستگی جریان به « الحمله الایمانیّه » صدّام حسین معدوم است.

۱۷. اخیراً در یکی از برنامه های ماهواره ای سلفی «صفا» یک شخص مصری غیر معمم به نام عبدالعال سلیمه، که به دروغ به عنوان عالم شیعی معرفی شده است، از جریان یمانی واحمد الحسن با تجلیل وبه عنوان مهدویت نام برده است. این پدیده نشان می دهد، که جریانات سلفی ووهابی در پی تبلیغ جریان یمانی از ماهواره های خود می باشند. این هم قرینه دیگری از وابستگی جریان به استکبار جهانی است.

پی نوشت:

[۱]. شیخ طبرسی، الاحتجاج، ج۲، ص۲۶۳، تحقیق: تعلیق وملاحظات: السید محمد باقر الخرسان، نجف اشرف، دار النعمان للطباعه والنشر، ۱۳۸۶ق/۱۹۶۶م.

منبع: تلویزیون اینترنتی شیعیان