اردن

خدا را همه و در همه جا دوست دارند و مي‌پرستند. شايد زيباترين، عاشقانه‌ترين و خالص‌ترين پرستش خداوند در روزه گرفتن نهفته باشد، سياه و سفيد در اين ماه عاشقانه به سوي وصال محبوبشان قدم برمي‌دارند…
اردن کشوري است که با سوريه‌، عراق، عربستان و فلسطين همسايه است. جمعيت اردن 8/5 ميليون نفر است که اکثريت آنها مسلمان هستند. اغلب جمعيت اردن از نسل اعراب بدوي هستند يا اصليت قومي نژادي دارند كه 40% جمعيت اردن را به خود اختصاص مي دهد. 55% جمعيت اردن نيز از اصل و تبار فلسطيني هستند كه بيشترشان پس از جنگ اعراب و اسرائيل در سال‏هاي 1948 و 1967 به عنوان پناهنده به اردن وارد شده و در آنجا تابعيت اردن را پذيرفته اند.

استقبال

ماه مبارك رمضان در اردن همچون ديگر كشورهاي اسلامي از لحاظ مذهبي، اجتماعي، فرهنگي و حتي اقتصادي از ماه‌هاي ديگر ممتاز بوده و به عنوان يك ماه بي‌همتا در زندگي مردم اين كشور به شمار مي‌رود. اما شايد وجه مشخصه ماه رمضان اردن با ديگر کشورها در نحوه استقبال از آن باشد.

مردم اردن از حدود يك هفته قبل از آغاز اين ماه مبارك از لحاظ مذهبي، رواني و مادي از جمله اصلاح، بازسازي و تميز كردن مساجد محله و آذين بندي در ورودي خانه‌ها و پنجره آپارتمان‌هاي خود به چراغ‌ها يا فانوس‏هايي با شكل آياتي از قرآن كريم و يا شكل هلال ماه و ستاره به استقبال ماه مبارك رمضان مي‌روند.

با گذشت زمان، تنوع درانواع تزيين افزايش يافته و اجناس و دکورهاي بسياري به اين مناسبت ساخته شده است.

در ده سال اخير استقبال از ماه مبارک رمضان، تزيين خيابان‏ها و آذين‏بندي آنها افزايش چشمگيري نيز يافته است و علاوه بر ورودي منازل، کوچه‏ها هم با ريسه‏هاي چراغ، لامپ و فانوس زينت مي‏يابند.

اين چراغ‌ها و آذين‏ها تا پس از عيد سعيد فطر باقي مي‏مانند.

اطعام

مردم اردن در اين ماه به صله رحم، ديد و بازديد، اطعام و برپايي سفره‏هاي افطاري ميان افراد جامعه نيز مي‏پردازند.

تغذيه

خانواده‌هاي روزه‏دار اردني عادت دارند براي افطاري و سحري خود و يا دعوت‌هاي افطاري كه برپا مي‌كنند در هر روز از روزهاي ماه مبارك رمضان انواع و اقسام خوراكي ها، غذاها، شيريني‌ها و شربت‌هاي متنوع را در سفره خود بگذارند.

انواع غذاهاي مرتبط با ماه رمضان ـ يعني انواع “حلواها”، “شکلات”، “خرما” و “نوج” ـ با ويژگي‏هاي خاص ماه رمضان مانند شکل ماه و ستاره تزيين مي شوند.

اضافه حقوق

كارمندان دولت و اكثر شركت‌ها اين ماه زودتر حقوق و همچنين پاداشي حدود صد ديناري (هر دينار ‪ 1/43دلار) مخصوص ماه مبارك رمضان را دريافت مي‏كنند.

ساعات کار رسمي

ساعت كار ادارات دولتي در اين ماه دو ساعت کسر مي‏شود؛ يك ساعت از شروع و يك ساعت از پايان. يعني ساعت كار رسمي از ساعت ۹صبح آغاز مي‏گردد و تا 14 ادامه دارد

مجازات روزه‏خوري

وزارت كشور اردن در اطلاعيه‌اي اعلام كرده است كه در اين ماه خجسته رستوران‌ها و غذاخوري‌هاي عمومي در طول روز حق ارايه غذا به مشتريان نداشته و هر كسي كه در روز مشاهده شود كه در اماكن عمومي مواد غذايي و نوشيدني مي‌خورد تا بعد از تعطيلات عيد سعيد فطر زنداني خواهد شد.

تلويزيون

كانال‌هاي تلويزيوني اردن هم مثل ايران در اين ماه فيلم‌ها و سريال‏هاي مخصوص ماه مبارك رمضان را تهيه و پخش مي‏کنند. اين فيلم‏ها در بين مردم اين کشور بسيار طرفدار دارند.

امور خيريه

در هر ساله و پيش از فرا رسيدن ماه مبارك رمضان، افراد خير و ثروتمند، جمعيت‌هاي خيريه، بيشتر هتل‌هاي پنج ستاره، شركت ها، كارخانه‌ها و به علاوه وزارت اوقاف و كميته‌هاي زكات در اردن به توزيع بسته‌هاي حاوي مواد غذايي و مواد مصرفي براي مصرف در ماه مبارك رمضان بين خانواده‌هاي فقير، مستمند، افراد يتيم و بي‌سرپرست در سراسر اردن توزيع مي‌كنند.

تدابير امنيتي!

عجيب اينکه در طي ماه رمضان در اردن به طور متوسط 70 درصد به تصادفات رانندگي اضافه مي‏شود لذا پليس جزواتي را بين رانندگان پخش مي‏کند و از آنها مي‏خواهد که امنيت حمل و نقل را رعايت کنند.

عيد فطر

عيد فطر در اردن هم بسيار مهم است؛ بطوريکه معمولا از سوي دولت بين 3 تا 4 روز تعطيل رسمي اعلام مي‏شود