مناسبات اسلام و روانشناسی

این که آیا روان شناسی اسلامی داریم یا نه، اختلافی است که دست کم پس از انقلاب اسلامی رونق گرفت؛ موضوعی که بیشتر اختلاف نما است تا اختلاف واقعی.

کسانی که معتقدند روان شناسی اسلامی نداریم دلیلشان این است که اولاً، روان شناسی اسلامی، در حال حاضر دانشی مدون و کلاسیک نیست، و آنچه داریم مجموعه ای از آیات و روایات پراکنده است؛ و ثانیاً، در همه موضوعات و مسائلی که روان شناسی کلاسیک سخن دارد، اسلام سخنی برای گفتن ندارد.

در مقابل، کسانی که معتقدند روان شناسی اسلامی داریم منظورشان این است که قابلیت نوعی دانش روان شناختی در منابع اسلامی وجود دارد.

هر دو، درست می گویند. مراد از روان شناسی اسلامی، وجود دانشی مدون در زمان حال نیست، بلکه مراد حرکت در مسیری است که می تواند به تدوین این دانش منتهی شود.

از سوی دیگر، روان شناسی، هرچند از دهه دوم قرن بیستم در تعارض با دین قرار گرفت، اما همانند دوره نخست خود، بار دیگر از نیمه دوم قرن بیستم به دین روی آورد و با نگاه مثبت به آن نگریست و از آن بهره گرفت. مثلاً پارگامنت معتقد است می توان سبک های مقابله ای را از مذهب نیز فرا گرفت.

در این دوره، گذشته از ورود آموزه های دینی به روان شناسی، مسئله روان شناسی فرهنگی نیز مطرح می شود که معتقد است نمی توان روان شناسی برآمده از فرهنگی خاص را بر دیگر فرهنگ ها تعمیم داد.

از این‌ رو مشاوره و روان درمانی مبتنی بر فرهنگ جایگاه خاص خود را پیدا می کند. کتاب دین و معنویت در روان درمانی و مشاوره نوشته ثور یوهانسن و روان درمانی و مشاوره با مسلمانان نوشته مروان دُوَیری نمونه هایی از این رویکرد هستند.

به علاوه، برخی نشریات مانند نشریه بین المللی روان شناسی دین، بهداشت روانی، دین و فرهنگ، و نشریه بهداشت روانی مسلمانان، با عناوین خود بر ضرورت توجه به ادیان و فرهنگ های دیگر تأکید می کنند و اینکه روان شناسی دین و معنویت دیگر نمی تواند مختص آمریکای شمالی باشد.

به ویژه با ظهور انسان گراها و رویکرد مثبت گرا در روان شناسی، بیش از پیش، اموری که در دین فضیلت شمرده می شد، محل توجه قرار گرفت.

امروزه، گذشته از تأکید بر نقش کلی دین، آموزه های دینی نیز، که روزگاری فقط موعظه محسوب می شدند، وارد مباحث روان شناختی شده اند! گذشت، قدردانی، قناعت و موضوعاتی از این دست، اکنون به مداخلات روان شناختی راه یافته اند.

این قبیل مسائل نشان می دهد که روان شناسی با سپری کردن دوره های مختلف، به قابلیتی دست یافته است که اکنون بهتر می تواند برخی ابعاد روان شناختی آموزه های دین، و البته نه همه آن، را درک کند. دین و آموزه های دینی، تغییری نکرده اند؛ آنچه تغییر کرده، دانش روان شناسی است.

آموزه های دینی در موضوع انسان و تحلیل رفتارها و فرآیندهای روانی او، و همچنین در پرورش انسان های سرآمد و فرهیخته، به مثابه منابعی غنی هستند که کشف و استفاده از آنها نیازمند دانش پیشرفته و رشد علمی است.

امروزه روان شناسی علاوه بر رشد بسیار خوب در روش و فنون روان درمانی، به رشد معرفتی نیز دست یافته که بر اساس آن می تواند این بخش از قابلیت ها و ظرفیت های دین را نیز درک کند و از آن بهره ببَرَد. اینجا است که روان شناسی مبتنی بر معارف اسلامی معنا پیدا می کند.

روان شناسی مبتنی بر دین و فرهنگ بومی، نه سخن ما، بلکه سخن پیروان دیگر ادیان و مکاتب نیز هست. مثلاً در مسیحیت، جیمز استالکر کتاب روان شناسی مسیحی و اریک جانسون کتاب مبانی مراقبت روح: طرحی برای روان شناسی مسیحی را نوشته اند.

در یهودیت، سیمور هافمن کتاب روان درمانی و یهودیت و آرون رابین ویتز کتاب یهودیت و روان شناسی: رویکرد تعاملی را نگاشته اند. در بودیسم نیز کالوپاهانا کتاب اصول روان شناسی بودایی را نوشته است و پیکرینگ در کتاب منابع تجربه، حدود ده مقاله درباره روان شناسی بودایی آورده است.

پرسش اساسی این است که جایگاه اسلام در این حوزه کجاست؟

اسلام، به عنوان یکی از غنی ترین ادیان و اصیل‌ترین آنها، در این موضوع جایگاهی ویژه دارد؛ به‌ویژه مذهب تشیع، که چندین هزار آیه و روایت درباره ابعاد مختلف انسان دارد که می تواند منبعی فوق العاده برای تحلیل رفتارها و فرآیندهای روانی انسان و نیز پرورش انسان های فرهیخته باشد.

از این رو است که می بینیم تحقیقات روان شناختی، معمولاً با یک یا چند آیه یا روایت سازگاری دارند و پژوهشگران و استادان، به تطبیق این دو با یکدیگر روی می آورند؛ پدیده ای که هرچند اشکال روش شناختی دارد، اما شایع شده است.

هر چند من وارد چالش اسم نمی شوم، اما آنچه روان شناسی اسلامی خوانده می شود به دنبال آن است که با مطالعه دقیق و علمی منابع اسلامی (قرآن و حدیث)، ابعاد روان شناختی آنها را کشف و ایده هایی برای دانش روان شناسی استخراج کند تا با طی مراحل خود، به نظریه های علمی تبدیل شوند.

این چیزی است که از آن به «تئوریزه‌کردن» معارف دینی در برابر «اسلامیزه‌کردن» روان شناسی یاد می کنیم.

آنچه روان شناسی اسلامی خوانده می شود، هر چند تحقیقات تجربی را محور قرار نمی دهد تا آنها را با معارف دین تأیید کند، با این حال، حتماً به آنها توجه می کند تا نسبت آنها با معارف دین مشخص شود؛ این نسبت گاه تطابق کامل است، گاه تعارض کامل و گاه ممکن است در بخش‌هایی هماهنگ باشد و در بخش‌هایی متفاوت؛ یا سکوت کرده باشد.

آنچه روان شناسی اسلامی خوانده می شود، هرچند در مطالعه متون دینی، روش علمی پژوهش در علوم نقلی را به کار می‌بندد، اما نه‌تنها با روش‌های متقن و شناخته‌شده تجربی مخالف نیست و از آنها استفاده می کند، بلکه کاربست آن را ضروری می‌داند.
پس از نظریه‌پردازی، تبدیل آموزه های دینی به فنون و ابزار روان شناختی، به منظور کاربردی‌کردن آموزه های روان شناختی و آماده‌کردن آنها برای استفاده روان شناسان و مشاوران ضرورت دارد.

آنچه روان شناسی اسلامی خوانده می شود، هرچند بهبود روان شناختی زندگی را به رسمیت می‌شناسد و برای آن برنامه و راهکار دارد، اما آن را هدف نهایی خود نمی‌داند.

هدف نهایی روان شناسی اسلامی، هدف نهایی اسلام، یعنی پرورش انسان موحد و الاهی، است. جهت‌گیری آموزه های اسلامی، پرورش انسان های موحد و خدامحور است.

آنچه روان شناسی اسلامی خوانده می شود، به سطح دنیوی زندگی انسان محدود نمی شود و به حیات معنوی، الاهی و اخروی وی نیز توجه می کند.

شگفت‌آور این که آموزه هایی که اسلام برای بهبود زندگی دنیوی به کار می‌گیرد، غالباً همان اموری است که حیات معنوی و اخروی وی را نیز تأمین می کنند.

اموری که فرد را از منیّت، خودخواهی و مظاهر دنیوی آن جدا می‌سازد و خدایی می کند؛ از جمله توکل، صبر، شکر، زهد، دعا و مانند آن، که در تحقیقات جدید روان شناختی، فراوان به کار گرفته می شوند، و هر چند کارکرد آرامش‌بخشی، اضطراب‌زدایی، توانمندسازی و افزایش شادکامی و رضامندی را دارند، اما دقیقاً اموری هستند که از وی انسانی خدایی می‌سازند و حیات معنوی و اخروی وی را نیز تأمین می کنند.

در آنچه روان شناسی اسلامی خوانده می شود، اصلاً نگران تأیید نشدن نتایج نیستیم؛ چرا که اصل اسلام ثابت و فهم ما از دین است که به محک تجربه در می‌آید و خطا بودن فهم ما اشکالی به تقدس دین وارد نمی کند (و البته ممکن است تجربه ما غلط بوده است).
از سوی دیگر، روانشناسانی که انسان را مطالعه می کنند، در حقیقت صنع و ساخته خدا را مطالعه می کنند؛ انسانی که ارزشش از خانه خدا بیشتر است.

وقتی روانشناس چنین انسانی را مطالعه می کند و بعد اشتباه یا ناقص درمی آید، آیا به قداست ساخته خدا خدشه وارد می شود؟
نه. در باره متون مقدس دینی نیز همین است. فهم و تفسیر و تحلیل و تجربه ما اگر متفاوت شود، به قداست آسیبی وارد نمی شود به نظریه محقق خدشه وارد می شود. پس جای نگرانی نیست.

منبع: خبرگزاری مهر؛ یادداشت حجت‌الاسلام والمسلمین عباس پسندیده؛ دانشیار دانشگاه قرآن و حدیث درباره مناسبات اسلام و روانشناسی