(۱۴۲۴-۱۳۵۲هـ ق)

ولادت و تحصیلات

مرحوم آیهاللّه حاج شیخ محمدرضا مهدوى دامغانى، یکى از علماى مشهور مشهد مقدس به شمار بود.

فقید سعید در آخر ماه صفر ۱۳۵۲هـ.ق (۷تیر ماه ۱۳۱۲هـ.ش)، در مشهد مقدس، در بیت علم و فضیلت زاده شد.

 پدرش حضرت آیهاللّه حاج شیخ محمدکاظم دامغانى (۱۳۱۶ـ۱۴۰۲)، از اعاظم شاگردان آیات عظام: میرزا مهدى اصفهانى، میرزا محمد آقازاده خراسانى و حاج آقا حسین طباطبایى قمى، و از بزرگانِ علماى مشهد مقدس بوده است.

اساتید

آن مرحوم، پس از رشد و دوران نوجوانى، ادبیات عرب را از ادیب نیشابورى ثانى آموخته و در سال ۱۳۷۰هـ.ق به فراگیرى سطوح (معالم و قوانین و شرح لمعه) در محضر آیات: شیخ عبدالنبى کجورى و حاج میرزا احمد مدرس یزدى پرداخت و در سال ۱۳۷۳ق، سطوح عالیه را از پدر بزرگوارش و حاج شیخ هاشم قزوینى فرا گرفت و همزمان به تدریس ادبیات و دروس سطح پرداخت. با ورود آیهاللّه العظمى میلانى به مشهد مقدس در سال ۱۳۷۳هـ.ق، یکسره به بحث فقه و اصول آن فقیه بزرگ حاضر شد و تا پایان عمرش (رجب ۱۳۹۵هـ.ق)، به مدت ۲۲سال از معظم له بهره برد و زندگى خود را یکسره وقفِ تدریس و تحصیل نمود. او از سال ۱۳۹۰هـ.ق به تدریس خارج فقه و اصول پرداخت و گروه فراوانى از فضلاى حوزه مشهد را تربیت کرد و همزمان به اقامه جماعت در (مسجد الحجه) و بیان تفسیر قرآن ـ تا آخرین روزهاى عمر شریفش ـ اشتغال داشت.

 وى از آیهاللّه العظمى سید محمود شاهرودى، اجازه اجتهاد داشت و پس از وفات آیهاللّه خویى، گروهى از مؤمنین از او درخواست رساله عملیه نمودند که او با مناعت طبع، از آن صرف نظر کرد و آنان را به علماى دیگر ارجاع مى داد. فقید سعید، نزدیک به ۴۰سال، در شب هاى شنبه به تفسیر قرآن کریم اشتغال داشت، که دوره اول آن ۳۴سال به طول انجامید و در ابتداى دوره دوم تفسیر بود که بر فراز منبر جان به جان آفرین تسلیم کرد. او در ۱۰سال آخر عمر مبارکش، ماه هاى رجب و شعبان را روزه مى گرفت و به ماه مبارک رمضان متصل مى کرد و حالات دعا و گریه او زبانزد همگان بود. مکرر به زیارت حج بیت الله الحرام به نیابت از پیامبر(ص)، مشرف شد و جلسات متعدد در اسرار و مناسک حج، سخنرانى نمود که همه آنها در قالب سى دى و کاست منتشر شده است.

تالیفات

۱٫ تفسیر سوره انسان

۲٫ تفسیر سوره احزاب

۳٫ تفسیر سوره اعلى

۴٫ تقریرات درس اصول آیهاللّه میلانى

۵٫ صدها نوار سخنرانى در تفسیر قرآن

۶٫ نوارهاى درس خارج فقه (مباحث: حج، وصیت، نکاح)

وفات

سرانجام آن عالم بزرگوار، در ۷۰سالگى، در شب شهادت رئیس مذهب جعفرى امام جعفر صادق(ع)، مورخ ۲۵شوال ۱۴۲۴هـ.ق (۲۸ آذر ۱۳۸۲هـ.ش) بر فراز منبر و در حال گفتن تفسیر قرآن، بدرود حیات گفت و بنابر وصیت خویش، در کتابخانه شخصى خویش مدفون شد.

منبع:آینه پژوهش ،  شماره  ۸۶ ، خرداد – تیر۸۳