(۱۴۲۵- ۱۳۳۹ هـ ق)

ولادت و تحصیلات

آیت اللّه محمدحسین مسجدجامعى در سال ۱۲۹۹ش (۱۳۳۹ق) در تهران به دنیا آمد.پدرش آیت الله میرزا محمود مسجد جامعى، فرزند آیت الله حاج شیخ محمدحسین، فرزند آیت الله حاج میرزا ابوالحسن و او فرزند آیت الله العظمى میرزا مسیح تهرانى (م۱۲۶۳ق) بوده است. مرحوم آیت الله حاج شیخ محمدحسین مسجدجامعى، یکى از علماى قم، و از حافظان قرآن کریم به شمار مى رفت.

اساتید

معظم له در دوران نوجوانى به همراه پدر بزرگوارش به نجف اشرف رفت و درآنجا معمّم شد و در بازگشت به تهران، به فراگیرى علوم دینى روى آورد و در درس استادانى چون: سید کاظم عصار و میرزا محمود شهابى حاضر شد. سپس به حوزه علمیه قم آمد و به مدت دو سال، از دروس سطح اساتید بهره مند شد. در ۲۵سالگى به تهران بازگشت و به اقامه جماعت در شبستان چهل ستون مسجد جامع تهران پرداخت، که پس از چندى به
علت فوت یکى از فرزندانش، به نجف اشرف مهاجرت کرد و چند سال در درس آیات عظام: حکیم و خویى شرکت نمود. در سال ۱۳۷۸ق به حوزه علمیه قم باز آمد و در درس هاى آیت الله العظمى بروجردى و آیت الله اراکى حاضر شد و مبانى علمى اش را استوار ساخت. او در آن هنگام به حفظ کلام الله مجید، اشعار الفیه و منظومه سبزوارى و متون دیگر پرداخت و به خوبى از عهده برآمد، فقید سعید یکى از ارکان درس آیت الله اراکى بود که این درس را براى برخى دیگر، تقریر مى نمود. در سال ۱۳۶۳ش، دچار بیمارى شد و از تدریس باز ماند، اما این بیمارى ـ که ۲۰سال به طول انجامید ـ باعث رکود فعالیت هاى علمى اش نشد و هماره اساتید و مدرسین و طلاب به محضرش مى آمدند و از بیانات جذاب و شیرین او بهره مند مى شدند و در اوقات دیگر به مطالعه و تألیف مى پرداخت.

تالیفات

۱٫ تقریرات درس فقه آیت الله بروجردى

۲٫ تقریرات درس فقه آیت الله اراکى (نکاح، طلاق، بیع و خیارات)

۳٫ تقریرات درس اصول آیت الله اراکى (۳دوره کامل)

۴٫ دفاتر گردآورى احادیث

۵٫ دفاتر گردآورى اشعار

۶٫ تفسیر برخى از سوره هاى قرآن

وفات

سرانجام پس از کسالتى طولانى، در سن ۸۴سالگى،مورخ شنبه ۷شهریور ۱۳۸۳ش (۱۱ رجب ۱۴۲۵ق) بدرود حیات گفت و پیکر پاکش، عصر یکشنبه پس از تشییع در قبرستان شیخان به خاک سپرده شد .