(۱۴۲۱- ۱۳۴۲ هـ ق)

ولادت و تحصیلات

مستطاب آیه اللّه حاج سید على نقى طبسى حائرى، یکى از علماى مشهد مقدس به شمار مى رفت. معظم له، در سحرگاه شنبه هفتم رمضان در سال ۱۳۴۲ق در کربلا، در بیت علم و فضیلت زاده شد.
پدرش مرحوم حجه الاسلام والمسلمین حاج سید کاظم طبسى (م۱۳۸۰ق) یکى از علما و ائمه جماعات کربلا و از شاگردان حضرات آیات: شیخ محمدعلى سیبویه و شیخ على شاهرودى بود.
پس از کودکى به مکتبخانه خطاط معروف شیخ على اکبر نائینى رفت و مقدمات را فرا گرفت. سپس در مدرسه هندى سطوح اولیه و عالیه علوم دینى را نزد اساتیدى مانند آیه اللّه شیخ یوسف بیارجمندى خراسانى آموخت و پس از آن به تحصیل خارج فقه و اصول نزد آیات عظام: حاج آقا حسین قمى، میرزا هادى خراسانى و سید محمدهادى میلانى پرداخت و همزمان سطوح را تدریس و شاگردانى چند، تربیت نمود، که از جمله آنان: آیه اللّه حاج شیخ جواد کربلایى است. وى در آن زمان مورد وثوق غالب علماى کربلا و به ویژه آیه اللّه قمى بود و از اصحاب خاص آن مرجع بزرگ و وکیل مالى ایشان به شمار مى رفت.
بازگشت به وطن
پس از وفات آیه اللّه قمى (ربیع الاول ۱۳۶۶ق) به مشهد آمد (تابستان ۱۳۲۶ش) و سالیان بسیار به تدریس سطوح در مدرسه سلیمانیه و اقامه جماعت در یکى از رواق هاى مسجد جامع گوهرشاد و تبلیغ دین و تشکیل جلسات هفتگى براى توده مردم و تألیف و تصنیف پرداخت و تا زمانى که سلامتى اش اجازه مى داد، در خدمت خاص و عام بود و در پیشبرد اهداف شرع مقدس، کوتاهى نمى کرد و در این راستا حسینیه اى باشکوه، همراه با کتابخانه، نوارخانه و دارالقرآن الکریم و انتشارات فدک را بنیاد نهاد و ده ها کتاب را منتشر ساخت. وى از اکثر علما مانندِ آیه اللّه میلانى و آیه اللّه بروجردى و امام خمینى(ره) اجازه داشت و در راه پیشبرد اهداف انقلاب اسلامى ایران در سال ۱۳۵۷، پیام ها و تلگراف هاى متعدد صادر نمود و کتاب هایى ـ به شرح ذیل ـ نگاشت:

تالیفات  

۱٫ التحصیل فى ایام التعطیل(۲ج).

۲٫ کشکول یا دانستنى هاى سودمند(۳ج).

۳٫ مطایبات (لطائف و ظرائف).

۴٫ منتخبات اشعار.

۵٫ تقریرات درس فقه آیه اللّه قمى.

۶٫ تقریرات درس فقه آیه اللّه میرزا هادى خراسانى.

وفات  

سرانجام پس از عمرى ۷۹ ساله بر اثر بیمارى در سحرگاه روز پنجشنبه ۲۲ جمادى الثانى ۱۴۲۱ق (۳۱ شهریور ۱۳۷۹ش) بدرود حیات گفت و در حسینیه اى که خود بنیاد نهاده بود به خاک سپرده شد.