(۱۴۲۵-۱۳۴۰هـ ق)

ولادت و تحصیلات

حضرت آیت الله آقاى حاج سید اسماعیل مرعشى، یکى از علماى محترم تهران به شمار مى رفت. فقید سعید در ۱۶ ربیع الثانى ۱۳۴۰ق، در شهر سامرا، در بیت علم و فضیلت زاده شد. پدرش مرحوم آیت الله حاج سید احمد مرعشى ـ از علما و مدرسین سامرا ـ بوده
است.

اساتید

وى، در ۷سالگى قرآن و تجوید و خواندن و نوشتن را آموخت و سپس در کاظمین، دروس ابتدایى و متوسطه را فراگرفت. آنگاه به سامرا بازگشت و ادبیات و سطوح را از حضرات آیات: میرزا حبیب الله اشتهاردى، سید محمدرضا شوشترى، شیخ موسى سودانى، شیخ حسنعلى شیرازى و سید نصرالله گلستانه اصفهانى بیاموخت و کلام و حکمت را هم از آیت الله میرزا محمود شیرازى فراگرفت. سپس به نجف اشرف مهاجرت کرد و به درس آیات عظام:
حکیم، خویى و کاشف الغطاء حاضر شد. وى پس از سالیانى چند، به اهواز آمد و ده سال در درس آیت الله حاج سید على بهبهانى شرکت کرد و مبانى علمى اش را استوار ساخت و همزمان به اقامه نمازجمعه و جماعت (در مسجد آیت الله مرعشى) و تدریس علوم دینى پرداخت و در سال ۱۳۸۱ق، مدرسه علمیه مرعشى را بنیاد نهاد و سرپرستى گروهى از طلاب را برعهده گرفت، که در ایام تبلیغ، آنان را به روستاها و نقاط دیگر اعزام مى داشت. او از آیات عظام: بروجردى، میلانى، کاشف الغطاء و میرزا محمود شیرازى اجازه روایت و اجتهاد داشت.

معظم له، سالیان اخیر زندگى اش (پس از وقوع جنگ تحمیلى) را در تهران گذرانید و به تدریس و تألیف و ارشاد مؤمنان پرداخت.

تالیفات

۱٫ اجماعیات فقه الشیعه و احوط الاقوال من احکام الشریعه (۴ج)

۲٫ عنوان الطاعه فى اقامه الجمعه (به نام (یک بررسى تحقیقى و استدلالى پیرامون نمازجمعه) نیز ترجمه شده است).

۳٫ اربعین حدیث

۴٫ از مبدأ تا معاد (۳ج)

۵٫ توضیح المسائل: خلاصه اجماعیات فقه شیعه

۶٫ حاشیه بر شرح لمعه

۷٫ ترجمه استدراک فصل الخطاب

۸٫ اجوبه المسائل التستریه

۹٫ الاصول الوجیزه.

۱۰٫ درس هایى از سوره حمد

۱۱٫ مسند اسماعیل بن احمد

وفات

سرانجام آن فقیه مکتب اهل بیت (ع) در روز جمعه ۳۰مرداد ۱۳۸۳ (۳رجب الخیر ۱۴۲۵ق) سالروز شهادت امام هادى(ع) چشم از جهان فرو بست.