(۱۴۲۷-۱۳۳۳هـ ق)

ولادت

حضرت مستطاب آیت اللّه حاج سیدحسن موسوى شالى، یکى از علماى بزرگ منطقه قزوین و تاکستان بود. وى در سال ۱۳۳۳ق/ ۱۲۹۵ش، در شال به دنیا آمد.

تحصیلات و اساتید

پدرش میرزامحمد یکى از واعظان و منبرى هاى منطقه بود که فرزندش را به تحصیل علوم دینى واداشت.

نخست مقدمات را نزد مرحوم شیخ محمدباقر عاملى فرا گرفت و در سال ۱۳۵۳ق، همراه پدرش به حوزه علمیه نجف رفت و از مقدمات تا پایان سطوح را نزد اساتید بنام مانند حضرات آیات: میرزاباقر زنجانى و سیدمحمود مرعشى شوشترى فرا گرفت و پس از آن به درس خارج آیات عظام: سیدابوالحسن اصفهانى، سید عبدالهادى شیرازى، سیدمحمود شاهرودى و سیدابوالقاسم خویى حاضر شد و سال ها از فیض آنان بهره برد. او بیش از همه در درس هاى فقه و اصول آیت اللّه خویى حضور یافت و مورد توجه مخصوص ایشان بود و درس معظم له را براى گروهى تقریر مى نمود و سطوح عالى را هم تدریس مى کرد.

بازگشت به وطن

وى پس از گذشت ۲۳ سال از اقامت در نجف و با اخذ اجازات متعدد از استادانش، در سال ۱۳۷۶ق براى صله رحم به زادگاهش بازگشت و با مشاهده مشکلات و نیازهاى مردم منطقه و احساس تکلیف، در شال ماندگار شد و به خدمات علمى و دینى و اجتماعى بسیار مانند: احداث ده ها مسجد، مدرسه، درمانگاه، حمام، جاده و غسالخانه، تبلیغ و تدریس، مبارزه با مظاهر فساد، رفع خصومات و فصل دعاوى و حلّ اختلافات و نزاع هاى گروهى و
ایجاد صلح و وحدت موفق شد. او سپس در قزوین ماندگار شد و به احیاى مدارس و موقوفات و تربیت و تدریس طلاب پرداخت و در جریان انقلاب اسلامى ایران فعالانه شرکت داشت و با سخنرانى هاى خود در شهرهاى مختلف و به راه انداختن راهپیمایى ها و اجتماعات گوناگون، به مبارزه
با رژیم پهلوى برخاست. در سال ۱۳۵۸ش، از سوى امام خمینى به امامت جمعه تاکستان و از سوى مردم استان قزوین به نمایندگى سومین دوره مجلس خبرگان برگزیده شد.

تالیفات

۱٫ تقریرات درس فقه آیت اللّه خویى؛

۲٫ تقریرات درس اصول آیت اللّه خویى؛

۳٫ نوشتارهاى بسیار در تفسیر قرآن؛

۴٫ نوشتارهاى گوناگون در مسائل کلامى.

وفات

سرانجام آن عالم عالى مقام، در ۹۱ سالگى، در سحرگاه دوشنبه ۱۹رجب ۱۴۲۷ق برابر با ۳ مرداد ۱۳۸۵ش بدرود حیات گفت و پیکر پاکش پس از تشییع با شکوه در زادگاهش (شال) به خاک آرمید.