(۱۴۲۷-۱۳۴۲هـ. ق)

ولادت

آیت اللّه حاج شیخ میرزا محمود یوسفى غروى یکى از علماى برجسته حوزه علمیه نجف اشرف و قم بود. فقید سعید در خرداد سال ۱۳۰۳ ش . برابر با شوال ۱۳۴۲ ق. در نجف آباد اصفهان در خانواده اى متدین و عاشق اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام به دنیا آمد .

تحصیلات و اساتید

پس از تحصیلات نخستین، ادبیات عرب را در زادگاهش نزد آقا شیخ احمد حجى و شیخ احمد حکیم نجف آبادى آموخت. سپس به اصفهان رفت و حاشیه و شرح شمسیه (در منطق) را نزد آیت اللّه شهید شمس آبادى فرا گرفت.بعد از ورود به حوزه علمیه قم آمد و اندکى از سطوح را نزد امام خمینى فراگرفت و پس از آن در ۱۳۲۲ ش به نجف اشرف مهاجرت کرد و سطوح عالى را نزد اساتیدى چون مرحوم آیت اللّه شیخ مجتبى لنکرانى آموخت. سپس به درس خارج آیات عظام؛سید محمود شاهرودى،سید محسن حکیم، سید عبدالهادى شیرازى و سید ابوالقاسم خویى (یک سال) حاضر شد و مبانى علمى اش را استوار ساخت . پس از ورود امام خمینى(ره) به نجف در درس ایشان نیز حضور یافت و مورد توجه فراوان وى قرار گرفت و از سوى معظم له همراه با مرحوم آیت اللّه شیخ غلامرضا عرفانیان عهده دار تطبیق تعلیقه امام بر عروه با سایر فتاوى ایشان شد. او دروس حوزه را با مرحوم آیت اللّه آقا مصطفى خمینى(ره) پیش مباحثه و مذاکره مى نمود و در جلسه استفتاى امام و آیت اللّه شاهرودى نیز شرکت مى کرد. وى درس هاى آیت اللّه شاهرودى را براى گروهى تقریر مى نمود و براى عده اى هم (مانند فرزندانش استاد شیخ محمد هادى یوسفى و مرحوم شیخ محمد جعفر یوسفى) شرح لمعه را تدریس مى نمود.

او با نظام بعث، مخالفت آشکار و فراوان داشت و خانواده و فرزندانش را با افکار انقلابى شهید محمد باقر صدر پرورش داد و دو فرزندش (شیخ محمد سجاد و شیخ محمد مهدى) هم در این راه به فیض شهادت نائل آمدند . او در نجف به جز تحصیل و تدریس به کار تألیف و تحقیق مى پرداخت، تا اینکه در سال ۱۳۶۹ ش. از ظلم و بیدادگرى رژیم بعثى به شهر قم مراجعت نمود و در تدریس علوم دینى و ارتباط با مراجع تقلید فعال بود.

تالیفات

۱٫ آیات الانوار فى فضائل النبى و آله الاطهار (مستدرک تأویل الآیات شرف الدین استرآبادى)، چاپ شده؛

۲٫ تأویل الآیات الظاهره فى فضائل النبى و عترته الطاهره ، تحقیق، ۲ج، بیروت؛

۳٫ بحار الانوار، ج ۳۱ ،۳۰، ۲۹ (اجزاء مطاعن) ، تحقیق، بیروت؛

۴٫ صحیفه الابرار (در منابع اخبار بحار). نجف

وفات

 سرانجام آن عالم مکتب تشیع در سن ۸۲ سالگى مورخ پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۸۵ ش . برابر با  ۱۸ جمادى الاولى ۱۴۲۷ ق. بدورد حیات گفت و پیکر پاکش روز جمعه پس از تشییع در بقعه علماى آرامگاه باغ بهشت شهر مقدس قم به خاک سپرده شد.