(۱۳۲۶-۱۲۶۰هـ ق)

ولادت

  مرحوم حاج سید مصطفى کاشانى فرزند حجت کبرى حاج سید حسین کاشانى رحمه الله علیه یکى از علما و مجاهدین بزرگ اوایل قرن چهاردهم هجرى است. معظم له در سال ۱۲۶۰ در شهر کاشان متولد شد ‏سالها ریاست علمیه و مرجعیت عامه را عهده دار بود.

تحصیلات

 پس از فراگیرى علوم فقه و اصول، اخلاق، کلام و ریاضیات در محضر پدر و پس از رحلت استاد به اصفهان بازگشت. از آنجا به نجف اشرف رفت. در مکتب اساتیدى چون میرزاى بزرگ کسب علم کرد.

و پس از پیمودن تحصیلات مقدماتى در اوایل شباب عازم نجف اشرف گردید، و سالها از حوزه نجف برخوردار گردید. سپس عازم سامرا شد و از کرسى درس میرزای بزرگ چند سالى استفاده مى نمود تا خود به مقام استادى و درجه اجتهاد رسید.

مرحوم کاشانى در فقه و اصول و رجال و حدیث و همچنین در ادبیات و فنون شعرى مهارت یافت و در عتبات در ردیف اساتید علما قرار داشت.

خدمات

 این آیت ربانى در دین خدا خیلى استوار و مقاوم و مجاهدی جان بر کف بود. در جنگ جهانى بین الملل اول علیه متفقین و اشغالگران سرزمینهاى اسلامى کمر همت به میان بست و با تشویق و تحریص وى به اتفاق علما و آیاتى چند در پیشاپیش مردم عازم جبهه جنگ گردید که خوشبختانه پس از مدتى آتش جنگ رو به کاهش گذارد. نوشته اند در زمان جنگ مرحوم کاشانی به اتفاق آقازاده خود در جمله مجاهدین مبارز، از نجف و سامرا ساکن شهر کاظمین گردید تا در صف مقدم جهادگران باشد.

تالیفات

۱٫    تفسیر قرآن

۲٫    حاشیه ارشاد علامه

۳٫    حاشیه شرایع

وفات

 سر انجام در شب‏۱۹ رمضان سال ۱۳۲۶ در شهر کاظمین وفات نمود و در کنار جوادین علیهما السلام مدفون شد. پس از وى فرزند رشید و مجاهد او مرحوم آیت الله سید ابو القاسم کاشانى وارث خاندان پدر گردید.