(۱۴۳۰-۱۳۳۷هـ.ق)

ولادت و تحصیلات

در
سال ۱۲۹۸ هجرى شمسى در محله ” دوه چی” تبریز دیده به جهان گشود و علوم عربى و ادبیات ترکى و فارسى را در مکتب خانه مشهور این محله تاریخى تبریز فرا گرفت. وى در مدرسه طالبیه تبریز به مدت شش سال از محضر علمایى چون آیات عظام شهیدى، خسروشاهى و دوزدوزانى تلمذ کرد  و سپس به مشهد رفت و در حوزه علمیه مشهد از محضر علماى بنام آن حوزه کسب علم کرد. وى، دو سال نیز در شهر مقدس قم در حوزه علمیه آن شهر تا پایان تحصیلات خود دروس اجتهاد را از علماى طراز اول فرا گرفت و با کوله بارى از اندوخته هاى علمى و با صلاحدید آیت الله بروجردى در مدرسه علوم دینى “;حسن پادشاه” تبریز که از حوزه هاى علمیه قدیمى ایران است به تدریس و تربیت طلاب پرداخت. مرحوم شتربانى در سال ۱۳۳۱ شمسى با  درخواست علماى آذربایجان و آیت الله بروجردى براى ارشاد و رسیدگى به امور شرعى ساکنان روستاهاى شرقى تبریز در شهر باسمنج اقامت گزید. وى ۵۷ سال امامت جماعت مسجد باسمنج را عهده دار بود و و در طول مبارزات دوران انقلاب بارها تحت پیگرد ساواک قرار گرفت و دستگیر شد. محروم شتربانى در طول حیات پربرکت خویش بیش از ۵۰ باب بیمارستان، مدرسه، درمانگاه، کودکستان و غسالخانه احداث کرد.

آثار
علمى به یادگار مانده از آن بزرگوار به ده ها جلد مى رسد که تا کنون کتابهاى : جنگ و جهاد از منظر اسلام” ، ارشاد الحج،میزان السعاده ، زندگى نامه ۱۴ معصوم و سفر و آداب آن منتشر شده است.

وفات

سرانجام این عالم وارسته مکتب اهلبیت (ع)، روز شنبه در سن ۹۰ سالگى در بیمارستان امام رضا(ع) تبریز دعوت حق را لبیک و به ملکوت اعلى پیوست، و به وصیت وى، پیکر پاکش در شهرستان باسمنج تبریز به خاک سپرده شد.