(۱۴۱۶-۱۳۲۰هـ ق)
ولادت
فقید سعید در حدود سال ۱۳۲۰ق در بیت علم و تقوا و فضیلت در تبریز زاده شد.وی یکى از مفاخر عالمان تبریز به شمار مى رفت و خاندان والایش همه تا هفت نسل از علماى بزرگ دین بوده اند. پدرش آیت الله علامه حاج میرزا احمد مجتهد و عمویش آیت الله العظمى حاج میرزا صادق آقا تبریزى و آیت الله علامه حاج میرزا محسن تبریزى (فرزند آیت الله میرزا محمّد مجتهد فرزند آیت الله مولى محمّدعلى قراچه داغى تبریزى صاحب شرح تبصره علامه حلّى) بوده اند.
تحصیلات و اساتید
پس از دوران کودکى و طیّ آموزشهاى ابتدایى، به فراگیرى سطوح نزد پدر بزرگوارش و دیگران پرداخته، پس از مدتى رهسپار حوزه علمیه نجف اشرف گردید. در آنجا پس از تکمیل سطح، به درس حضرات آیات عظام: سید ابوالحسن اصفهانى، میرزاى نائینى، آقاضیاء عراقى و شیخ محمّد حسین اصفهانى حاضر شده و بهره هاى فراوان برد.
بازگشت به وطن
پس از چندى به تبریز بازگشت و تا آخر عمر مبارکش به ترویج دین و بزرگداشت شعائر مذهبى تدریس علوم دینى، افتاء و تربیت شاگردان و راهنمایى مؤمنان و امامت جماعت (در مسجد جمعه) پرداخت.
تالیفات
از آثار ایشان به غیر از تقریرات درس فقه و اصول اساتید خویش، رساله (توضیح المسائل) است.
وفات
آن روحانى بزرگ مکتب تشیع پس از عمرى تلاش و کوشش در راه إعلاى کلمه توحید در تاریخ سه شنبه ۱۴محرم الحرام ۱۴۱۶ق (۲۳خرداد ۱۳۷۴ش) در ۹۵سالگى بدرود حیات گفت.