(۱۴۲۱-۱۳۴۰هـ ق)

ولادت

آن مرحوم در سال ۱۳۰۱ شمسى در نجف آباد چشم به دنیا گشود .

تحصیلات و اساتید

پس از تحصیلات ابتدایى، وارد حوزه علمیه نجف آباد شد و با عسرت تمام به تحصیل علوم دینى اشتغال داشت.وى پس از گذراندن دوره مقدمات و سطح، درس خارج را در محضر آیت الله بروجردى (ره)، امام خمینى (ره)، آیت الله گلپایگانى ادامه داد و فلسفه و اخلاق و تفسیر را از محضر علامه طباطبائى فراگرفت. آن مرحوم، همراه با مرحوم استاد شهید مطهرى و آیت الله العظمى منتظرى، از شاگردان برجسته و مورد توجه امام خمینى و علامه طباطبائى بودند. مرحوم آیت الله ایزدى از جمله سى و دو نفرى بود که در زمان شاه، مرجعیت و اعلمیت امام خمینى (ره) را تأیید و امضا کردند.

خدمات

آیت الله ایزدى از سال ۱۳۳۸ در نجف آباد به تبلیغ و ارشاد مردم و اقامه نماز جماعت و تدریس دروس حوزوى اشتغال داشت و در مبارزات مردم علیه رژیم شاه، همواره پیشگام بود. وى پس از پیروزى انقلاب اسلامى ایران، نماینده تام الاختیار امام خمینى (ره) و امام جمعه نجف آباد بود.

تالیفات

۱٫ حضرت ابوالفضل (علیه السلام) مدافع حریم حسینى شرح خطبه گرانقدر حضرت عباس (علیه السلام) بر بالای بام کعبه

۲٫شرح و تفسیر، عرفانى، فلسفى و اخلاقى، دعاى افتتاح

۳٫ اخلاق ایزدی: بیست گفتار اخلاقى – عرفانى

وفات

سرانجام آیت الله حاج شیخ عباس ایزدى، از اساتید حوزه علمیه اصفهان، پس از عمرى زحمت و تلاش صادقانه، سحرگاه روز جمعه، هشتم خرداد ۱۳۷۱ مطابق با ۲۶ ذى القعده ۱۴۱۲ در پى یک سکته قلبی و قریب دو ماه بیمارى دعوت حق را لبیک و به ملکوت اعلى پیوست.