(۱۴۲۷-۱۳۳۲هـ ق)

ولادت

فقیه معظم حضرت آیت الله آقاى حاج شیخ رضا توحیدى (بن محمدعلى بن عبدالحسین بن محمدحسین تبریزى) بزرگ ترین عالم تبریز بود. معظم له در سال ۱۳۳۲ق در تبریز زاده شد .

تحصیلات و اساتید

پس از دورانِ نوجوانى ادبیات و سطوح را نزد آقایان فاضل دانبارانى، سید اسماعیل سجادى و میرعبدالله کمارى فرا گرفت.در سال ۱۳۶۳ق به نجف اشرف مهاجرت کرد و پس از تکمیل سطح به درس هاى آیات عظام سید ابوالحسن اصفهانى (دو سال)، شاهرودى (فقه)، میلانى (فقه و اصول)، شیخ حسین حلّى (اصول)، حکیم، خویى، سید حسین حمامى، سید ابراهیم اصطهباناتى و میرزا احمد اهرى حاضر د و به مدت ۲۵سال از فیض آنان بهره
برد.

خدمات

در این زمان به تألیف و تدریس و اقامه جماعت پرداخت تا آنکه پس از کسب اجازات متعدد روایى و اجتهادى از استادانش در سال ۱۳۸۹ق (۱۳۴۸ش) به زادگاهش بازگشت و به خدمات دینى و اقامه جماعت (ظهر در مسجد بادکوبه اى و شب در مسجد توحید) و بزرگداشت شعائر مذهبى (برپایى مجالس موالید و وفیات ائمه اطهار(ع) و شرکت در مجالس و دسته هاى عزادارى ایام فاطمیه و ترویج و تعظیم یاد امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف) پرداخت و بیش از ۳۵سال مردم شهرش را با تشیع و اسلام راستین آشنا نمود و با قلم و زبان از ساحت دین و مذهب دفاع نمود. او دستى توانا در هنر اسلامى داشت و تابلوهاى بسیار نفیس از خطّ و تذهیب به یادگار گذاشت.

تالیفات

۱٫ القرآن والحجه

۲٫ اللئالى المنضوده فى تفسیر الآیات المأثوره (تفسیر حمد و بقره، رحمن و
واقعه، حدید و مجادله و فجر)

۳٫ نفحه القدیر فى شرح خطبه الغدیر (۲ج)

۴٫ اربعینیات (شرح چهل حدیث اربعین)

۵٫ الدراسات الدینیه

۶٫ شرح حدیث اهلیلجه

۷٫ تقریرات درس فقه آیت الله شاهرودى

۸٫ تقریرات درس اصول آیت الله شیخ حسین حلى

۹٫ تقریرات درس فقه و اصول آیت الله خویى

وفات

سرانجام پس از عمرى تلاش و کوشش در محرم الحرام ۱۴۲۷ق در سن ۹۵سالگى درگذشت و پیکر پاکش در روز دوشنبه اول اسفند ۱۳۸۴ش (۲۱محرم ۱۴۲۷ق) پس از تشییع باشکوه در قبرستان ابوحسین(نو) قم به خاک آرمید.