(۱۳۶۱-۱۲۷۹هـ .ق)

ولادت  و تحصیلات

شیخ حسنعلى مقدادى اصفهانى، مشهور به “نخودکی” فرزند ملاعلى اکبر نیمه ذیقعده سال ۱۲۷۹ ه.ق در اصفهان متولد شد.

پدرس او را از همان کودکى در هر سحرگاه بیدار و با نماز و دعا آشنا ساخت و از آن پس، تا پانزده سالگى، بیشتر شبها را تا صبح بیدار مى ماند و از پانزده سالگى تا پایان عمر پربرکتش هر ساله ماههاى رجب و شعبان و رمضان و ایام البیض هر ماه را روزه دار بود و شبها تا صبح بیتوته مى کرد. حاج شیخ خواندن و نوشتن و زبان و ادبیات عرب را در اصفهان فراگرفت و فقه و اصول و منطق و فلسفه را نزد آخوند ملا محمد کاشى و میرزا جهانگیر خان قشقایى تلمذ کرد و تفسیر را از محضر حاج سید سینا، پدر سید جعفر کشفى و تنى چند از فحول دانشوران آن عصر بهره جست. او سال ۱۳۰۳ ه.ق  عازم مشهد شد و یک سال در این شهر اقامت کرد و سال بعد براى تکمیل معارف الهى به نجف مشرف گردید و نزد سیدمحمد فشارکى سیدمرتضى کشمیرى و ملااسماعیل قره باغى دانش آموخت سال ۱۳۱۱ ه.ق بار دیگر به مشهد سفرکرد و تا سال ۱۳۱۴ ه.ق در مشهد ماند.

در سال ۱۳۱۵ ه.ق حاج شیخ به اصفهان بازگشت و پس از توقف کوتاهى عازم نجف شد و تا سال ۱۳۱۸ ه.ق در آنجا ماند، در نجف در مسجد کوفه، سهله، مقبره کمیل و میثم تمار به زیارت و عبادت مى پرداخت. سال ۱۳۱۹ ه.ق بار دیگر به اصفهان بازگشت.دلباختگى به مقام ولایت حاج شیخ را چندین بار به عتبات کشید، تا این که در سال ۱۳۲۹ ه.ق به مشهد عزیمت کرد و تا پایان عمر در مشهد اقامت داشت.

وفات

سرانجام پس از طلوع آفتاب روز ۱۷ شعبان سال ۱۳۶۱ ه.ق برابر شهریور ۱۳۲۱ در ۸۲ سالگى چشم از عالم ماده بست و جنازه اش در صحن عتیق در حرم مطهر امام رضا (ع) کنار ایوان عباسى دفن گردید .