( ۱۴۳۳- ۱۳۳۹ هـ ق )

ولادت و تحصیلات

آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی در سال ۱۲۹۹ شمسی در خانواده ای اهل علم و فضیلت در شیراز دیده به جهان گشود، پدرش مجاهد بزرگوار  مرحوم آیت الله آقا سید عبدالمحمد آیت اللهی بود . سید عبدالعلی پس از فراگیری دروس ابتدایی در مکتب خانه به تحصیل علوم دینی پرداخت. وی دروس مقدماتی را در مدرسه خان و نزد استادان بزرگی چون: شیخ عبدالرسول اصطهباناتی به اتمام رساند. آنگاه در دروس سطح از محضر استاد آیت الله سید نورالدین حسینی (ره) و شیخ ابوالحسن حدائق (ره)بهره برد. آنگاه در شهر مقدس قم  از محضر حضرات آیات: صدر، سید محمدتقی خوانساری، میرزا محمدعلی حکیم نمازی، ملا احمد دارابی، خارج فقه و اصول و فلسفه و منظومه را فرا گرفت. سپس برای ادامه تحصیل راهی نجف اشرف شد و از استادان نامی آن حوزه پربار، آیت الله سید ابوالقاسم خویی، آیت الله میرزا عبدالهادی شیرازی و آیت الله حکیم بهره کافی برد. آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی به درخواست مردم لار و پیشنهاد علمای نجف به ایران بازگشت و در لار ساکن شد. وی در لار به تدریس علوم دینی پرداخت و از این رهگذر شاگردان بسیاری تربیت کرد. این فقیه فرزانه پس از ۷ سال برای تکمیل دروس راهی شهر مقدس  قم گردید . وی علاوه بر هنر خوشنویسی، شعر نیز می سرود و از شعرای فارس زبان به حساب می آمد. بخشی از اشعار زیر سروده حضرت آیت اللهی است که در باره امام خمینی (ره) سروده اند و در زمان طاغوت جزو بهترین
اشعار درباره حضرتش می باشد.

چکامه قیام یکی از این اشعار است با این مطلع:

ای افسرا بزن سر سلطان را

رنگین نمای کاخ گلستان را

ننشسته گر به کاخ گلستانش

در پیش گیر راه شمیران را

داری اگر هراس ز دربانش

افسون کنیم صاحب و دربان را

فعالیتهای سیاسی ، مذهبی

ایشان پس از ارتحال پدرش مرحوم آیت الله سید عبدالمحمد آیت اللهی به فرمان رهبرکبیر انقلاب امام (ره) مسئولیت امامت جمعه لار را پذیرا شد و تا آخرین لحظه در این سمت انجام وظیفه کرد.

وفات

سرانجام این عالم ربانی و عارف وارسته مکتب اهل بیت عصمت و طهارت (ع)در  روز جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۱ مصادف با ۱۷ رجب ۱۴۳۳ (سالروز شهادت حضرت احمد بن موسی شاهچراغ علیه السلام ) پس از طی یک دوره بیماری در سن ۹۳ سالگی ، پس از ادای فریضه مغرب و عشاء به ملکوت اعلی پیوست. تشییع پیکر این مرحوم  از شیراز به لار انتقال یافته و  در محوطه حسینیه اعظم این شهر به خاک سپرده شد.