آیت الله سیدمرتضى موحد ابطحى(ره)

(۱۴۱۳-۱۳۲۳هـ ق)

ولادت

آیت الله حاج سید مرتضى موحد ابطحى در سال ۱۳۲۳ قمرى در اصفهان پا به عرصه وجود نهاد.

تحصیلات و اساتید

نوجوانى بیش نبود که در محضر اساطین دانش چون حضرات آقایان استاد جلال الدین همایى، میرزا احمد شهیدى، میرزا محمدتقى موسوى احمدآبادى (صاحب مکیال المکارم و پدر همسر خویش) و آقا سید مهدى درچه اى، زانوى ادب به زمین زد و به آموختن دروس سطح مشغول شد. پس از اتمام سطح به درس خارج حضرات آیات سید محمد و سیدعلى نجف آبادى، شیخ محمدرضا مسجدشاهى، شتافت و مبانى فهى و اصولى خویش را تکمیل
نمود و همزمان از محضر آقا شیخ محمود مفید (حکمت و کلام) شیخ محمدباقر قزوینى (هیئت) و میرزا ابوالقاسم طبیب (طب سنتى) رافرا گر فت.

تدریس

آن مرحوم پس از تحصیلات، رو به تدریس آورد و در مدرسه صدر به تدریس دوره سطح پرداخت و ده ها شاگرد تربیت کرد. وى از حضرات آیات شیخ آقا بزرگ تهرانى، محدث قمى، سیدمحمدتقى موسوى احمدآبادى (صاحب مکیال المکارم) و مرعشى نجفى (که اجازه ایشان مدیح است، یعنى مرحوم آیت الله مرعشى نیز از او اجازه اخذ کرده) اجازه روایت و از آیات عظام سیدابوالحسن اصفهانى، بروجردى و ملامحمدحسین فشارکى اجازه امور حسبیه را دریافت کرد.

تالیفات

از آثار ایشان مى توان دیوان اشعار، رساله هاى گوناگون در حدیث، تاریخ،کلام، ادعیه و احراز، طب و زیارات را نام برد.

وفات

سرانجام آن عالم وارسته پس از عمرى سرشار از توفیق در نود سالگى، در تاریخ نهم جمادى الثانى ۱۴۱۳ (۱۳ آذرماه ۱۳۷۱) دار فانى را وداع گفت و به اجداد طاهرینش پیوست.