(۱۴۱۹-۱۳۵۴هـ ق)

ولادت

فقیه بزرگوار حضرت آیت الله آقاى حاج شیخ محمد صادق جعفرى(قدس سره)یکى از اعاظم علماى تهران به شمار مى‏ رفت.  وى در سال ۱۳۵۴ ق، در بیت علم و تقوا و فضیلت، در نجف اشرف زاده شد.

 پدرش مرحوم آیت الله آقاى حاج شیخ نصرالله اشکورى (۱۳۰۰-۱۳۶۴ ق)،یکى از اعاظم شاگردان آیت الله العظمى میرزاى نائینى و از مدرسین معروف سطوح درحوزه نجف بود.

تحصیلات و اساتید

آن فقید بزرگوار، پس از پشت سر نهادن دوران کودکى، در سیزده سالگى به فراگیرى علوم دینى روى آورد و مقدمات و ادبیات را به خوبى نزد اساتید آموخت.

 سپس در محضر حضرات آیات: حاج میرزا على فلسفى تنکابنى، شیخ عبدالحسین رشتى، میرزا کاظم تبریزى، حاج سید على فانى اصفهانى، شیخ مجتبى لنکرانى و شیخ صدرا بادکوبه‏اى زانوى ادب به زمین زد و سطوح عالى را فرا گرفت.  در سال ۱۳۷۷ ق به درس خارج فقه و اصول حضرات آیات عظام: حاج سید ابوالقاسم خویى و حاج سید محمد روحانى راه یافت و مبانى فقه و اصول و رجال خویش را استوار ساخت .

تدریس

همزمان به تدریس رسائل و مکاسب و کفایه پرداخت و بسیارى از فضلا را در دامان خویش پرورد و مسؤولیت پاسخگویى عربى استفتائات آیت الله خویى را بر عهده گرفت. در سال ۱۳۱۹ ق بر اثر فشار رژیم بعثى عراق، به تهران آمد و به تدریس فقه، اصول، تفسیر و کلام اسلامى پرداخت و گروه بسیارى از علما و روحانیان و دانشگاهیان در این درس‏ها شرکت جسته و از علوم بسیارش بهره بردند.

خدمات

وى علاوه بر تدریس، سال‏هاى فراوان به تبلیغ دین و تعظیم شعایر الهى از راه وعظ و ارشاد در هیئت عزاداران حسینى و هیأت زینبیه پرداخت و گروهى از مردمان متدین را پرورش داد. وى علاوه بر اداره جلسات متعدد، در سال ۱۳۵۰ ش همراه با گروهى از علماى تهران، مؤسسه جهانى خدمات اسلامى را در جهت ترویج مکتب شیعه بنیاد نهاد که خدمات ارزشمندى را در جهت معرفى شیعه در سطح جهان ارائه داده است.

تالیفات

۱٫ تفسیر قرآن کریم

۲٫ بحث امامت

۳٫ رساله در نماز جمعه.

۴٫ الفقه و الاجتهاد من وجهه نظر الشیعه

۵٫ شرح عروه الوثقى(کتاب الطلاق)

۶٫ رساله در عدالت.

۷٫ رساله در لباس مشکوک.

۸٫ رساله در قاعده لاتعاد

۹٫ ضوابط بررسى و تدوین تاریخ اسلام

۱۰٫ معنى ‏شناسى در مکتب آخوند خراسانى. تقریرات درس کفایه ایشان (مباحث الفاظ)

۱۱٫ تقریرات درس خارج اصول وى

۱۲٫ المرتقى الى الفقه الارقى. تقریرات درس زکاه آیت الله روحانى

۱۳٫ تقریرات درس اصول آیت الله خویى.

۱۴ و ۱۵٫ تقریرات درس فقه آیت الله خویى (طهارت و صلاه)

۱۶ و ۱۷٫ تقریات درس فقه آیت الله روحانى (خمس ، حج، صوم (آماده چاپ)،مکاسب محرمه، بیع، خیارات)

۱۸٫ تقریرات درس اصول آیت الله روحانى

وفات

آن فقیه بزرگوار در پنجشنبه ۴ جمادى الاولى ۱۴۱۹ ق (۳ شهریور ۱۳۷۷ ش) در سن  ۶۵سالگى بدرود حیات گفت و پس از تشییعى شایسته در  قبرستان شیخان قم به خاک سپرده شد.