(۱۳۷۹-۱۳۱۱هـ ق)

ولادت و تحصیلات

از جمله علماى بزرگ و نامدار کاشان مرحوم آیت الله العظمى میر سید على یثربى کاشانى است . آن مرحوم به سال ۱۳۱۱ هجرى در شهر سامرا و در بیت علمى مرحوم آیت الله آقا سید محمدرضا ابن سید اسماعیل بن عبدالرزاق یثربى کاشانى متولد شد  و در سن ۵ سالگى یعنى به سال ۱۳۱۶ هجرى قمرى همراه پدر وارد شهرکاشان شد و در عنفوان جوانى درس سطوح را تمام کرده و به سال ۱۳۲۱ وارد حوزه نجف گردید .در سال ۱۳۳۱ بنا به در خواست خانواده معظم له به کاشان بازگشتند و پس از چندین سال اقامت در این شهر و تدریس علوم دینى بنا به درخواست مرحوم آیت الله حائرى در سال ۱۳۴۱ هجرى قمرى وارد حوزه قم شده و ضمن شرکت در درس مرحوم آیت الله حائرى خود نیز حوزه مستقلى تشکیل داد .

ویژگى هاى اخلاقى

از جمله برجستگیهاى اخلاقى این مرد بزرگ ساده زیستن و فرار از تعینات ، صراحت لهجه ، سخاوت در عین نادارى ، علو طبع و عشق و اخلاص به اهل بیت ( ع ) و استنتاج بود .

شاگردان

در حدود هفت سال ضمن تدریس فقه و اصول به تربیت طلاب و فضلاء پرداخته و شاگردانى بزرگ تربیت نمودند که در میان آنان مى توان از رهبر کبیر انقلاب ، امام خمینى ( ره ) ، آیت الله داماد ، آیت الله نجفى مرعشى ( ره ) و دهها عالم دیگر نام برد که هریک در زمان خود فقیهى بزرگ و دانشمندى گرانمایه شدند . ایشان پس از چندین سفر کوتاه به نجف و قم بمدت ۳۰ سال در کاشان اقامت داشتند و همچون گنجى مملو از علم و دانش و تقوا  موجب برکت و سرافرازى این شهر مذهبى و تاریخى بودند .

وفات

سر انجام این عالم وارسته به سال ۱۳۷۹ هجرى قمرى مردى از میان ما رفت که فقدانش جهان اسلام و انسانیان را در هاله غم فرو برد . پیکر این عالم جلیل القدر با نهایت تجلیل در کاشان تشییع و در محله پشت مشهد کاشان به خاک سپرده شد .