( ۱۴۲۸- ۱۳۲۹هـ ق )
ولادت

مرجع عالیقدر مرحوم آیت الله العظمى طباطبائى قمى رضوان الله تعالى علیه فرزند مجاهد کبیر مرحوم آیت الله العظمى حاج آقا سید حسین طباطبائى قمى رحمه الله علیه در سوم صفر سال ۱۳۲۹ قمرى در بیت مرجعیت در شهر مقدس مشهد دیده به جهان گشود.

وی پس از تحصیلات مقدماتى در محضر مدرسین بزرگ مشهد و درک درس پدر بزرگوار در دفاع از حریم مقدسات دینى عمر خود را سپرى نمود و بدستور ظالمانه رضا خان همراه پدر به عراق تبعید شد.

ایشان سالیان دراز در حوزه علمیه کربلا و نجف و درک محضر اساتید و مراجع بزرگ همچون پدر و مرحوم آیت الله نائینى و مرحوم آیت الله ضیاء الدین  عراقى و سایر مدرسین تتلمذ نموده و در آن حوزه نائل به مقام شامخ اجتهاد و مرجعیت گردید.

مرحوم سید حسن قمی پس از رحلت پدر خویش جهت اداره حوزه علمیه مشهد و تربیت فضلاى دینى به زادگاه خویش بازگشت نموده و بر کرسى تدریس تکیه داد و تربیت طلاب علوم دینى مشهد (از جهات علمى و معنوى) وارشاد عامه مردم را بر عهده گرفت.

ایشان در سال ۱۳۴۲ همگام و همدوش با سایر مراجع، قیام کرد تا آنجا که به وسیله رژیم دژخیم شاه سالیان سال از وطن آواره و در شهرهاى مختلف که داراى بدترین شرایط آب و هوایى از نظر زندگى بود با صبر و مقاومت و استقامت بى پایان سپرى نمود و از پس گذشت حدود چهارده سال در اوان پیروزى انقلاب پشتیبان قیام مردى ملت ایران گردید و بیت معظم له پایگاه انقلاب تا پیروزى نهایى
آن بود.

تالیفات

در این راستا آثار علمى فراوانى از خود باقى گذارد که از آن جمله کتاب الحج و حاشیه بر عروه الوثقى به انضمام رساله هاى عملیه و مناسک حج از آثار چاپ شده آن مرحوم مى باشد. آثار دیگر ایشا ن فعلا جهت چاپ و نشر آماده نگردیده است.

وفات

وی تا آخرین لحظه عمر خویش در دفاع از حریم ولایت و مقدسات دینى کوشا بود و در بیت آن مرحوم هر شب مجلس نشر احکام و معارف دینى برگزار مى شد که سرانجام با گذشت یک قرن از تلاش و مقاومت و صبر و بردبارى نسبت به حفظ حریم تشیع علوى در صبحگاه روز دوشنبه ۲۱/۳/۱۳۸۶ داعى حق را لبیک گفت و به رحمت ایزدى پیوست.