(۱۴۲۲-۱۳۴۹هـ ق)

ولادت 

مرحوم آیت اللّه آقاى حاج سید عباس خاتم یزدى، یکى از علماى حوزه علمیه قم به شمار مى رفت.فقید سعید در سال ۱۳۴۹ق (۱۳۰۹ش)، در خانواده اى روحانى به دنیا آمد. پدرش حاج سید یحیى احمدآبادى از تحصیل کردگان نجف اشرف بود. که براى تبلیغ دین به زادگاهش(احمدآباد)بازگشته بود.

تحصیلات

معظم له دوران کودکى را نزد پدرش به فراگیرى قرآن و دروس ابتدایى پرداخت، اما تندبادِ اجل، در ۹سالگى پدرش را از کَفَش ربود و گرد یتیمى بر سرش نشست، اما مرحوم حجه الاسلام سید على محمد وزیرى، سرپرستى وى را بر عهده گرفت و تحت نظر وى به تحصیل علوم دینى روى آورد. نخست، ادبیات و سطوح را نزد حضرات آیات: سید جلال علومى، سید على محمد کازرونى، سید على اکبر علوى، سید جلال آیت اللّهى تفتى فراگرفت. در سال ۱۳۳۴ش به حوزه علمیه قم مهاجرت کرد و در محضر حضرات آیات: سید حسن مدرسى یزدى (رسائل)، فکور یزدى (مکاسب)، شیخ عبدالجواد جبل عاملى اصفهانى (کفایه) و شیخ محمدفکور احمدآبادى (شرح منظومه) سطوح عالیه را آموخت. سپس به درس خارج آیات عظام: امام خمینى، گلپایگانى، اراکى، محقق داماد و شیخ عباسعلى شاهرودى حاضر شد و مبانى علمى اش را استوار ساخت. در سال ۱۳۳۹ش، به حوزه علمیه نجف رفت و به مدت ۱۸سال از بحث هاى آیات عظام: خویى، حکیم، شاهرودى، امام خمینى، میرزا حسن یزدى و حاج سید یحیى ایزدى بهره فراوان برد و عضو شوراى استفتاى امام خمینى شد و به نمایندگى و وکالت معظم له، در سال هاى ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ش به حج مشرف شد. پس از پیروزى انقلاب اسلامى، به عضویت دفتر استفتاء امام درآمد و پاسخگویى به استفتائات بسیار، بر عهده اش نهاده شد. وى عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، نماینده مردم یزد در مجلس خبرگان رهبرى، و دبیر شوراى سیاست گذارى ائمه جمعه بود و در حوزه قم، به تدریس خارج فقه و اصول اشتغال داشت.

تألیفات

۱- تقریرات درس اصول آیه اللّه خویى (دوره کامل)

۲- تقریرات درس فقه امام خمینى

وفات  

سرانجام به علت بیمارى در سن ۷۲سالگى، مورخ (جمادى الثانى ۱۴۲۲ق) بدرود حیات گفت و پیکر پاکش پس از تشییع باشکوه در یزد، به قم انتقال داده شد و در حرم حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) به خاک سپرده شد.